Ennedi Kadınları

Ennedi rock sanatında insanların tasvirleri oldukça yaygındır ve bulunan insan figürleri arasında sadece% 4’ü kazınmıştı. Kaya sanatı arasında hem erkeklerden hem de kadınlardan çok sayıda el izi vardı. Erkeklerin genellikle hayvanlarını koruduğu görülen bir mızrak ve kalkan tutan sığırların önünde durdukları görülür. Dişiler erkekler kadar sık ​​tasvir edilmemektedir. İnsanların ve hayvanların sıklığını gösteren daha önce bahsedilen grafik, Mundi bölgesinde erkeklerin zamanın% 20’sini, kadınların ise sadece% 10’unu tasvir ettiğini bulmuştur. extravagantly edilmiş Ancak kadınların genellikle Niola Dola olanlar gibi, sergilendi. Genellikle dalgalı çizgiler ve ilginç geometrik desenlerle kaplanmışlardı ve bu tasarımlar Cezayir’de bulunan Yuvarlak Kafa tarzı figürlerle karşılaştırıldı.

Saodomanga’nın kuzey cephesinde yer alan Nabara 2 gibi yerlerde oval gravürler develeri, sığırları ve zürafaları gibi faunayı tasvir ediyor. Savaşçıların yuvarlak kalkanların arkasında saklandığı görülür ve kadınlar uzun elbiseler giyilmez. Kadınlara silahlar eşlik etmezken, erkeklere genellikle eşlik eder.

Yerel dilde “Kızların yeri” anlamına gelen bir başka büyük yer olan Niola Doa, artık UNESCO koruması altında değil, Sahra’daki en önemli kayalık alanlarından biri olarak biliniyor. Birçok figür çıplak görünüyor, daha küçük figürler etekleri süslüyor ve bazıları steatopygia olarak bilinen, uyluklarda ve kalçalarda yağ birikmesinden kaynaklanan genetik bir duruma sahip olarak görüldü.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir