Tarapaca Resimleri

Tarapacá Bölge ( İspanyol : Región de Tarapacá , telaffuz [taɾapaka] ) biridir Şili 'in 16 birinci dereceden idari bölümleri.

Tarapacá Bölge ( İspanyol : Región de Tarapacá , telaffuz [taɾapaka] ) biridir Şili ‘in 16 birinci dereceden idari bölümleri . Iquique ve Tamarugal olmak üzere iki ilden oluşmaktadır . Bu Şili sınırındaki Arica ve Parinacota Bölge kuzeye, Bolivya ‘nın Oruro Bölümü ve Potosí Bölümü doğuda, Şili Antofagasta Bölge güney ve batıda Büyük Okyanus. Liman kenti Iquique bölgenin başkentidir.

Bölgenin çoğu zamanlar olduğu Tarapacá İl ait Peru 1883 altında Şili’de tarafından ilhak edildi ancón antlaşması kapanışında Pasifik Savaşı . Bölge, sentetik nitrat üretimi mümkün olmadan önce yoğun bir güherçile madenciliği alanı olarak ekonomik açıdan önemliydi . Bölgede hala terk edilmiş madencilik kasabaları bulunmaktadır.

Günümüzde Tarapacá Bölgesi, 2007 yılında Arica’da Başkan Michelle Bachelet tarafından imzalanan 20.175 sayılı Yasa uyarınca eski Tarapacá Bölgesini alt bölümlere ayırarak oluşturulmuştur .

Bölge hükümeti , cumhurbaşkanı tarafından atanan görevlide ikamet eder. Bölgenin her iki bölgesi de komünlere ayrılmıştır.

Çöl iklimi bölgeye hakimdir. Sahile yakın, bulutluluk gün boyunca sıcaklık salınımını sınırlayabilir, ancak diğer daha kuru bölgelerde, çöllerde tipik olarak sıcaklıklar büyük ölçüde değişebilir. Deniz seviyesinden 3.000 m’nin (9.843 ft) üzerinde daha düşük sıcaklıklar ve yaz yağmurları gören marjinal bir çöl bölgesi bulunabilir.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir