Bertrand Russell – Mutlu Olma Sanatı

Bu yazımızda Nobel ödüllü İngiliz filozof, matematikçi, tarihçi ve toplum eleştirmeni Bertrand Russell’ın iyi bir yaşam sürmek isteyenlere sunduğu reçete olan Mutlu Olma Sanatı kitabından bahsedip aldığım notları paylaşacağım. Bakalım şifa bulabilecek miyiz?

Mutlu Olma Sanatı Bertrand Russell’ın iyi bir yaşam sürmek isteyenlere sunduğu bir reçetedir. Kişisel Gelişim kitaplarının vermeyi vaat ettiği ama veremediği mutluluk sırlarını açıklar. Russell’a göre mutluluk birtakım insanların bizim elimizden alabileceği temel insan haklarından biri değildir.

Şimdi isterseniz kitabı okurken aldığım notları aktarmaya çalışayım.

Russel, mutsuzluğun nedenlerini üç ana kişilik türü üzerinden anlatıyor: Günahkarlar (kendini günahkar hissetme), narsistler (kendine aşık) ve megalomanlar. (büyüklük hezeyanı)

Bertrand Russel’a göre mutsuzluğun nedenleri;

✔ Rekabet
✔ Can Sıkıntısı ve Heyecan
✔ Yorgunluk
✔ Çekememezlik
✔ Günah Duygusu
✔ İşkence Korkusu
✔ Kamuoyu Korkusu

Mutluluğun sırrı şudur: Bilgilerinizi olabildiğince genişletin, sizi ilgilendiren şeylere karşı tepkilerinizin düşmanca değil olabildiğince dostça olmasına bakın.

Bertrand Russell, mutluluğu, sofradaki insanlar üzerinden; toklar, açlar, hastalar, oburlar ve yeterince yiyip sofradan kalkanlar örnekleriyle anlatarak, açlığın besinle olan ilgisi neyse, hoşnutluğun yaşamla ilgisi odur diye formülize ediyor.

Bunu okuyunca akıllara sevgili Peygamberimizin; “İnsana belini doğrultabilecek birkaç lokma yeter. Bunu yapamıyorsa, karnının üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birini de teneffüs etmeye ayırsın.” sözü geliyor.

Bu da bize; doğru ilahi öğretilerle, dürüst bilimsel sonuçların her zaman örtüştüğünü gösteriyor. O yüzden okumaktan korkmayın, okuma doğru yapıldığı müddetçe imanınızı artırır.

Bertrand Russel’a göre mutluluğun nedenleri;

✔ Keyif
✔ Sevgi
✔ Aile
✔ İş
✔ Kişisel Olmayan İlgiler
✔ Çaba ve Kabullenme

Erkeklerin kadınları dış görünüşlerine bakarak sevmelerine karşılık, kadınlar erkekleri karakterleri için sevme eğilimi gösterirler. Bu noktada kadınların erkeklerden üstün olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü onların erkeklerde aradıkları nitelikler, erkeklerin onlarda aradıkları niteliklerden üstündür.

Yemeğini kendisi yiyebilecek olan bir çocuğa, siz yediriyorsanız, bu yardımınız size çocuğa iyilik yapıyormuşsunuz gibi görünse de aslında egemen olma isteği ile hareket ediyorsunuz demektir.

Eğer onu tehlikelere karşı gereğinden fazla ikaz ediyorsanız, bunu belki de hep size muhtaç kalmasını istediğinizden yapmaktasınız.

Ona büyük sevgi gösterilerinde bulunuyor ve bu sevginize karşılık bekliyorsanız, onu belki de duyguları yoluyla kendinize bağlamak istiyorsunuzdur.

Kitap, hayatıma çok şey kattı. Umarım sizde okumadıysanız hemen alıp okursunuz ve hayatınızı daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir