Küçük bir sahtekârlıktır Türkiye’de balkon

Koronavirüs salgını nedeniyle evlere kapalı kaldığımız şu günlerde daha önce hiç önem verilmeyen evin bir bölümü olan balkonlar, çok önemli bir yer tutmaya başladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle evlere kapalı kaldığımız şu günlerde daha önce hiç önem verilmeyen evin bir bölümü olan balkonlar, çok önemli bir yer tutmaya başladı. İşte bu yazımızda balkonlara ve işlevlerine uzmanların görüşleriyle hem teknik açıdan hem de sosyolojik açıdan bir bakış atacağız.

Artık Geniş Balkonlar Tercih Edilecek

İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Esin Köymen, bundan sonra geniş balkonların tercih edileceğini öngördüğü değerlendirmesinde: “Koronavirüs tedbirleri kapsamında evde geçirilen sürenin artmasıyla balkonlar önem kazandı. Bu da kullanıcıların tercihlerinde büyük değişikliklere neden olacak. Daha içe dönük, Fransız balkon tarzında kapalı alanlar daha geniş olunca daha iyi olacakmış gibi bir algı var. Ama bu salgın hastalık dönemi gösterdi ki aslında öyle değilmiş. Bu durum, mimari projeleri de bundan sonraki süreçte etkileyecektir. Kullanıcının taleplerinde ciddi bir değişiklik olacağını düşünüyorum. Biz depolamayı seven bir toplumuz. Balkonları kiler ve depo haline getiriyoruz. Evde daha fazla zaman geçirince eksiklikleri fark ettik. Balkon da o eksikliklerden biri. Fazla eşyalarından kurtulacaklar. Fransız balkonlar yerine balkonları artık daha geniş, oturup kalkabilecekleri, kitap okuyabilecekleri mekanlar haline dönüştürecekler.” diyor.

Rahatsız Oluruz Ama Balkon Yaparız

Belkide en çarpıcı yorumu yapan Şehir Üniversitesi Mimarlık Bölümü Dekanı Prof. Dr. Uğur Tanyeli: “Mahremiyet duygusundan dolayı Türkiye’de balkonlar kullanılmaz. İtalyanlar balkona çıkarlar. Yan balkondakiler görecek diye endişe duymazlar. Türkler bunu istemez. O nedenle de kullanmazlar. Biz balkondan rahatsız oluruz ama balkonsuz ev yapmayız. Balkon çok ciddi bir mimari problemdir. Türkiye’de bir evin ya da apartmanın balkonsuz olması mümkün değildir. Ama ben balkonu balkon olarak kullanan bir apartman görmedim. Neden balkonsuz ev yapamazsınız? Balkon kullanmak için yüksek talep olduğundan değil. Örneğin evin 140 metrekarelik yüzölçümünün üstüne 24 metrekarelik iki balkon eklerseniz ev 164 metrekareye çıkar. Herkes o 24 metrekareyi talep ettiği için balkon talep eder. Yoksa balkona çıkıp, balkonu kullandığı için değil. Her taraf balkonlu ev, fakat çok az evin balkonu kapatılmamış. Türkiye’de kimse balkonda oturup güneşlenmez, kahvaltı yapmaz, oturup kitap okumaz. Öyle bir alışkanlık yok. Herkes bunun ekonomik getirisinin peşinde. O balkonu yasal olarak evinize eklemek için yaptığınız küçük bir sahtekârlıktır Türkiye’de balkon.” diyerek bir çelişkiyi gözler önüne seriyor.

Ya Kapatıyorlar Ya Da Depoya Çeviriyorlar

Mimar Doğan Hasol ise: “Balkonlar evlerin açık yaşama alanlarıdır. Balkon yapımında da yön ve manzara seçimi önemlidir. Bizde apartman sakinlerinin eğilimi çoğunlukla, balkonları, arkasındaki kapalı alanlara eklemek şeklindedir. O nedenle, balkonu kapatılmış çok sayıda bina görürüz. Bazen de balkonlar, kullanılmayan eşyaların deposu halindedir; özellikle de mutfak balkonları. Balkonlar evin açık yaşama alanlarıdır. Apartman balkonları hareket edebilmek için yeterli olmasalar da soluklanmak için yararlı olur. Binaları ihtiyaçlar doğrultusunda inşa etmek gerekir. Mimaride üç unsur çok önemlidir; işlev, dayanıklılık ve estetik. Bu unsurları başarılı şekilde bünyesinde taşıyan yapı, mimarlık yapıtıdır. Aksi halde bunlardan birinin bile eksikliği yapının mimari değerini yok eder.” diyerek balkonların depoya çevrildiği tespitinde bulunuyor.

İnsanoğlu yüzlerce bin yıldır her yeni duruma ayak uydurduğu gibi bu duruma da ayak uyduracak ve yaşam alanlarını bu yeni duruma göre yeniden dizayn edecektir.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

1 Response

  1. Muzaffer Karataş dedi ki:

    Mimari yapıların belirlenmesinde iklimin önemli bir payı vardır. Bunu da görmek gerek. Sadece mahremiyet ile sinirlandirmamali. Yapılan evlerin pek çoğunda depolama alani yoktur. İnsanlar mecburen balkonlar insan birini kapatmayı seçer. Mimarileri insanların ihtiyaçlarına göre yaşam alani tasarlayamamasiyla da da ilgili bence. Yurt dışındaki okulların mimarileri örnek. Biraz da kültür meselesi. Sıcak bölgelerde balkonlar geniştir. Daha soğuk iklimlerin olduğu yerlerde ise küçük yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir