Virüslü salgın filmleri

Şu karantina günlerinde, durumun anlam ve önemine binaen; son 25 yılın bol virüslü salgın filmlerini sizler için derledim.

12 Maymun (12 Monkey) 1995

12 Maymun (Özgün adı: Twelve Monkeys), 1995 yapımı Terry Gilliam filmi. Başrollerde Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe rol almıştır. Film “Cassandra Kompleksi” tabanına oturtulmuş geleceği görmenin ödül değil ıstırap verici bir deneyim olabileceği temelinden hareket edilmiştir. Filmde 24 saat Alfred Hitchcock filmleri gösteren bir sinemada Bruce Willis (James Cole) ve Madeleine Stowe (Kathryn Railly)’in girdikleri salonda Vertigo’dan bölümler gösterilmektedir. 12 Maymun En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Brad Pitt) ve En İyi Kostüm Dizaynı (Julie Weiss) dallarında Oscar’a aday olmuştur.

Ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996’da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüs, 2035’te dünya nüfusunun yalnızca %1’ini hayatta bırakmıştır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar.

Bu virüsün üstesinden gelebilmek için mahkûmlardan James Cole, zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. Yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen Cole, bilimadamları için virüs hakkında araştırma yaparken akıl hastanesine kapatılır.

Daha sonra zaman yolculuğunu sürdüren Cole, akıl hastanesindeyken tanıştığı Psikiyatristi Dr. Kathryn Railly’yi içinde bulundukları duruma inandırmaya çalışır.

Filmin bir de dizi versiyonu bulunuyor. Filmden daha iyi olduğunu düşündüğüm bu serinin repliklerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Virüs (Virus) 1999

Virus, görsel efekt sanatçısı John Bruno’nun yönettiği ve Jamie Lee Curtis, William Baldwin ve Donald Sutherland’ın oynadığı 1999 Amerikan bilim kurgu korku filmi. Chuck Pfarrer’ın aynı adlı çizgi romanına dayanarak, insanlığı cyborg kölelerine dönüştürmeye çalışan kötü niyetli dünya dışı bir varlığın beslediği bir geminin hikayesini anlatıyor.

Güney Pasifik’te bir Rus araştırma gemisi olan Akademik Vladislav Volkov, yörüngedeki uzay istasyonu Mir ile iletişim kurar. Uzayda dolaşan büyük bir enerji kaynağı Mir’e saldırır, kozmonotları öldürür ve kendini Volkov’a ışınlar. Elektrik dalgalanması gemiyi devralır ve mürettebata saldırır.

28 Gün Sonra (28 Day Later) 2002

28 Gün Sonra (Özgün adı: 28 Days Later), 2002 İngiliz yapımı film. Senaryosunu Alex Garland yapmış, yönetmenliğini ise Danny Boyle üstlenmiştir. Önemli rollerini Cillian Murphy, Naomie Harris, Megan Burns, Brendan Gleeson, Christopher Eccleston paylaşmışlardır. Filmin müziği John Murphy’e aittir.

Londra’daki bir araştırma merkezindeki denek maymunların, bir grup aktivist tarafından serbest bırakılması ile çevreye ölümcül bir virüs yayılır. Virüsten etkilenen kişiler 15 saniye sonra insani özelliklerinden çıkıp, cinayete eğilimli saldırgan yaratıklara dönüşür.

Salgın patlak verdiğinde hastanede olan Jim, 28 gün baygın yattıktan sonra uyanır. Dışarıya çıktığı zaman tüm şehrin adeta bir hayalet şehir haline gelmiş olduğunu görür.

Aradan geçen zamanda neler olduğunu anlamaya çalışıan Jim, kendisine saldıran “virüslü” yaratıklardan ancak Selena ve Mark adlı iki kişinin yardımıyla kurtulur.

Filmin ilerleyen bölümünde Jim ve Selena, kendileri gibi virüsten kurtulmuş bir baba-kız ile Manchester’daki askeri birliği bulmak üzere yola çıkarlar. Onları en az virüs kadar tehlikeli olaylar beklemektedir.

Ölümcül Deney (Resident Evil) 2002

Ölümcül Deney (Özgün adı: Resident Evil), 2002 yapımı bilimkurgu türünde bir gerilim filmi. Resident Evil film serisinin ilk filmidir. Yönetmenliğini Paul W. S. Anderson’ın yaptığı film, Capcom’un Resident Evil adlı ünlü video oyunu serisinden uyarlanmıştır. Oyundan filme çevrilse de, hikâye bakımından oyunuyla bir bağlantısı yoktur. Aynı şekilde karakterlerde de değişiklik yapılmıştır. Amerika’da 15 Mart 2002’de, Türkiye’de ise 20 Eylül 2002’de gösterime girmiştir.

Filmde; Milla Jovovich (Alice), Michelle Rodriguez (Rain Ocampo), Eric Mabius (Matt Addison) ve James Purefoy (Spence Parks) gibi oyuncular yer aldı.

Umbrella (Şemsiye) adındaki bir şirket teknolojik aletler, uzay araçları, sağlık ve kişisel bakım ilaçları ve silah üretimi gibi çeşitli alanlarda üretim yapmaktadır. Dünya’nın pek çok yerinde Umbrella sanayi kuruluşları bulunmaktadır. Ancak Umbrella’nın asıl merkezi Kuzey Amerika’daki Raccoon City’dir. Ancak Umbrella hakkında kendi çalışanlarının bile bilmediği bazı tehlikeli, gizli projeler yürütülmektedir. Bunların başında biyolojik silah, genetik testler ve ölümcül bir virüs gelmektedir. Umbrella’nın yürüttüğü bu araştırmaların yapıldığı yer altı tesisi Hive’da T-virüsü adındaki bir enfeksiyon serbest kalır. Bunu takiben tesisin tüm gücünü elinde tutan Kızıl Kraliçe adındaki süper bilgisayar, virüsün yayılmasını engellemek için, tüm çalışanların ölümü pahasına tüm tesisin giriş ve çıkışlarını kapatır.
Alice ve Rain, tüm araştırma ekibini ortadan kaldıran virüsü izole etmekle görevli S.T.A.R.S isimli komando takımını yönlendirmekle görevlidir. Tesise giren ekip kısa bir süre sonra korkunç bir gerçekle karşı karşıya kalacaklardır. Öldükleri sanılan şirket çalışanlarının bilinçlerini kaybedip akli dengelerini yitirerek ete ve kana susamış yamyamlara yani zombilere dönüşmüşlerdir. Zombilerin bir ısırığı veya yaptıkları küçük bir çizik bile virüsün yayılmasına ve birkaç saat içinde sizinde onlardan birine dönüşmenize neden olur. Bu yer altı tesisinde Umbrella için çalışan bilim adamlarının denek olarak kullandıkları insanlara aşırı dozda T-virüsü vermeleri sonucu mutasyona uğrayıp ölümcül yaratıklara dönüşmüşlerdir. Bu laboratuvar yaratıklarından biri de serbest kalmıştır üstelik. Alice’in ve ekbinin artık sadece zombilerle değil bu tehlikeli yaratıkla da başları beladadır.

Ben Efsaneyim (I Am Legend) 2007

Ben Efsaneyim (İngilizce özgün adıyla I Am Legend), Francis Lawrence’ın yönettiği ve başrolünde Will Smith’in yer aldığı 2007 ABD yapımı kıyamet sonrası bilimkurgu filmidir. Smith, yeryüzünde insan yapımı virüsten etkilenmeden, hayatta kalan tek insan olduğunu düşünen askeri bir viroloğu canlandırır.

Robert Neville başarılı bir bilim adamıdır ve insanlığı yok edeceğine inanılan, önüne geçilemez tehlikeli virüs ona bulaşmamıştır. Virüs çok kısa bir zamanda birçok insanın ölümüne sebep olmuş, dünya nüfusunun çoğunu gece avlanan mutantlara çevirmiştir.Neville, salgının başladığı New York şehrinde hayatta kalan tek insan olmayı başarmıştır. Üç yıl boyunca dolaşmakta, yaydığı radyo mesajları ile hayatta kalan insanlara ulaşmaya çalışmaktadır.

Hayatta kaldığı süre boyunca herhangi bir canlıya rastlayamayan Neville aslında yalnız değildir ve her hareketi izlenmektedir. Salgından sağ kurtulan eski insan-yeni mutantlar Neville’in ölümcül bir hataya düşmesini beklemektedirler ve bekledikleri sonunda olur, kurdukları tuzağa düşen Neville kendisini çok zor bir şekilde kurtarmayı başarır; ama bu başarısını onu korumak için hayatını feda eden köpeği Sementa’ya borçludur. Bu durum Neville’ı çok üzer, artık umudunu tamamen yitirmiştir, gece yarısı intikam almak ümdiyile mutantlara saldırır ve birkaçını öldürür ama mutantlar çok kalabalıktır, tam ölümle burun buruna geldiği anda büyük bir ışık patlaması görülür ve 3 yıl boyunca aradığı ama bulamadığı, kendisi gibi hayatta kalan bir kadın ve bir çocuk onu kurtarır. Neville’in hayatını kurtaran Anna, hayatta kalan insanların olduğu bir bölgeden bahseder. Neville ve Anna yaklaşan büyük tehlikeden habersizdir. Anna güneş doğmadan eve dönmüştür ve mutantların onu takip ettiğini fark etmemiştir, ertesi gün hava kararır kararmaz, mutantlar saldırıya geçerler ve Neville laboratuvarın daha güvenli olduğunu düşünerek oraya geçerler ama insanüstü güçlere sahip mutantlar laboratuvara sızarlar, artık mutantlar ile Neville ve diğerleri arasında sadece kırılmaz cam bulunmaktadır. Robert Neville laboratuvarda mutant üzerinde yaptığı deneyin olumlu bir sonuç verdiğini görür. Artık bir umut, bir tedavi vardır. Camın kırılmasına çok az bir vakit kalmıştır, Neville mutanttan aldığı kan örneğini Anna’ya teslim eder ve onları patlamadan etkilenmeyecekleri küçük sığınak benzeri bir yere koyar. Kendisi için ümit kalmamıştır çünkü mutanlar ile boğuştuğu sırada ısırılmıştır. Mutantlar ve Robert Neville arasındaki cam kırılmak üzereyken, Neville çekmeceden aldığı el bombasının pimini çeker mutantlara doğru koşar ve patlama gerçekleşir. Hayatta kalan Anna ve oğlu tedavi ile birlikte güvenli bölgeye doğru yola çıkar. Bölgeye ulaşınca Anna, kan örneğini görevlilere teslim eder.

Karantina (Quarantine) 2008

Karantina, Sergio Aguero, Doug Davison ve Roy Lee tarafından üretilen ve John Dow Dowdle’ın yönettiği ve birlikte yazdığı ve İspanyol filmi REC’in bir remisyonu olan Drew Dowdle tarafından ortak olarak yazılan 2008 Amerikan bulunan bir korku filmi. orijinal bir film olduğunu iddia ediyor). Filmde Jennifer Carpenter, Jay Hernandez, Columbus Short, Greg Germann, Steve Harris, Dania Ramirez, Rade Sherbedgia ve Johnathon Schaech yer alıyor.

Karantina gerçek bir kompozisyon içermez, ses efektleri ile “puanlanır”. REC ile karşılaştırıldığında, eklenen ve hariç tutulan sahneler ve karakterler, diyalog ve virüs için farklı bir açıklama gibi çeşitli farklılıklar içerir. Hatebreed’in ağır metal grubu ‘Sizi Tüketenle Yüzleşmek’ son krediler sırasında oynuyor.

Karantina Amerika Birleşik Devletleri’nde Sony’nin bağlı kuruluşu Screen Gems tarafından 10 Ekim 2008’de yayınlandı. Film eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı, çoğu kişi atmosferini, performanslarını, korku unsurlarını ve üretim değerlerini övdü, ancak arsa eksikliğine yönelik eleştiriler, ucuz hikaye ve karakter gelişimi. Bununla birlikte, film gişede orta derecede başarılıydı ve 12 milyon dolarlık bir bütçeye karşı dünya çapında 41.3 milyon dolar hasılat elde etti.

Salgın (Contagion) 2011

Salgın (İngilizce: Contagion), Steven Soderbergh’in yönettiği, Scott Z. Burns’ün senaryosunu yazdığı, 2011 yılı yapımı dram, bilimkurgu, gerilim türünde sinema filmi. Filmin dünya prömiyeri 68. Venedik Film Festivali’nde yapılmıştır.

Film Türkiye’de vizyona girdikten sonra, ilk üç günde 26.261 seyirci ve 323.611 TL hasılat, 10 hafta vizyonda kaldığı süre içerinde ise 100.179 seyirci ile 1.094.365 TL gişe hasılatı elde etmiştir.

Hava yoluyla insanlara geçen ve birkaç gün içinde öldüren, ölümcül bir virüs salgını başlamıştır. Dünyanın birçok ülkesinden gelen uzmanlardan oluşan medikal bir ekip, salgına çare bulmaya ve virüsten daha da hızlı yayılan panik durumunu kontrol altına almaya çalışırlar.

Dünya Savaşı Z (World War Z) 2013

Dünya Savaşı Z (Orj: World War Z), 2013 yılında gösterime girmiş korku, dram ve aksiyon filmi.

Brad Pitt’in de başrolde olduğu filmde, Güney Kore’de ortaya çıkan bir virüs insanları yaşayan ölüler haline getirmektedir ve insanoğlu ikiye ayrılır.
Brad Pitt’in hem başrolünü hem de yapımcılığını üstlendiği film, insanlar ve Zombiler arasında yaşanan sıra dışı bir savaşı odağına alıyor. Film Max Brooks’un 2006 tarihli Zombi Savaşı (World War Z) adlı kitabından uyarlandı.

Dünya Savaşı Z, 2 Haziran 2013 tarihinde Londra’da prömiyeri ve 35. Moskova Uluslararası Film Festivali’nin açılışında gösterilmiş olup ABD’de 21 Haziran 2013 tarihinde 2D ve RealD 3D olarak gösterime sunuldu.

Ayrıca En İyi Korkutucu Sahne Dalında MTV Film Ödülü almıştır.

Pandemik (Pandemic) 2016

Pandemi, John Suits tarafından yönetilen ve Dustin T. Benson tarafından yazılan 2016 Amerikan bilim kurgu gerilim filmi. Rachel Nichols, bir grubu dünya çapında bir pandemiden sağ kalanları bulmaya yönlendiren bir doktor olarak rol alıyor. Film, birinci şahıs nişancı video oyunlarına benzer şekilde birinci şahıs POV’da çekildi.

New York’tan bir doktor olan Lauren Chase, dünya çapında bir salgından kurtulanları bulmak için Los Angeles’a geliyor. Gunner, Denise ve Wheeler’tan oluşan ekibi tarafından destekleniyor.

Film, Dr. Chase’e hastalığın hastalarını izlemek, tedavi etmek ve ötenazi yapmak için kullanılan tesisin bir turunun verilmesi ile başlıyor. Çok seviyeli hasta tutan hücrelerden alınır ve kurtulanları arayan bir süpürme ekibine eklenir. Chase, enfekte olması durumunda bir tedavi sözü verir ve enfekte olursa ekibini bilgilendirmemesi söylenir. Hemen 89 civarında veba kurbanı olduğu söylentisine doğru yola çıktılar.

Cehennem (Inferno) 2017

Cehennem, Ron Howard ‘ın yönettiği ve David Koepp tarafından Dan Brown’un 2013’te kaleme aldığı aynı adlı romanından uyarlanan 2016 yapımı Amerikan gerilim filmidir. Film Melekler ve Şeytanlar’ın devamıdır. Filmin çekimleri 27 Nisan 2015’te Venedik, İtalya’da başladı ve 21 Temmuz 2015’te tamamladı. Film 14 Ekim 2016 tarihinde 3D ve 2D formatlarında sinemalarda gösterime girdi.

Filmde; Tom Hanks  (Robert Langdon, Harvard University simge bilim profesörü), Felicity Jones  (Dr. Sienna Brooks, Langdon’un kaçışına yardımcı olan bayan doktor.), Omar Sy (Ajan Christoph Bruder, SRS komutanı.) ve Ben Foster (Bertrand Zobrist, dünyadaki nüfus artışını durdurmak isteyen transhumanist bilim insanı.) gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir