Beyin yakan IQ testi

Bugün sizlerle beyin yakan bir IQ testini paylaşmak istiyorum. Siz de, kendinizi test ederek hayretler içinde kalabilirsiniz.

Bugün sizlerle beyin yakan bir IQ testini paylaşmak istiyorum. Siz de, kendinizi test ederek hayretler içinde kalabilirsiniz.

MIT profesörü Shane Frederick’in hazırladığı ve yüzde 80’den fazla başarısızlık oranına sahip bu test, üç matematik sorusundan oluşuyor.

En prestijli üniversitelerden eğitim almış kişiden, üniversite okumamış kişilere kadar, 3 bin katılımcının bulunduğu bu testte başarı oranı sadece yüzde 17 imiş. Dikkatli olun. Yaptığınız tek yanlış, başarı oranınızı yüzde 66,6’ya düşürüyor.

İşte O Sorular

1) Bir beyzbol sopası ve beyzbol topu toplamda 1,10 liraya satılıyor. Sopa, toptan 1 lira daha fazla. Topun fiyatı ne kadar?

2) Beş makine, beş dakikada beş adet parça üretebiliyorsa 100 makinenin 100 adet parça üretmesi ne kadar sürer?

3) Bir gölde bir nilüfer yaprağı bulunuyor. Bu nilüfer yaprağı, her gün kendi boyutunun iki katı büyüklüğe ulaşıyor. Nilüfer yaprağının tüm gölü kaplaması 48 gün alıyorsa gölün yarısını kaplaması kaç gün alır?

Sorulara baktınız ve cevapları not aldıysanız hemen puanlamaya geçelim. İşte, verdiğiniz muhtemel cevaplar şöyle sanıyorum:

1) 10 kuruş
2) 100 dakika
3) 24 gün

Eğer siz de bu cevapları verdiyseniz soruları yanlış yapan yüzde 83’lük dilimdesiniz demektir. Uzmanlar, cevaba ulaşmak için biraz bakış açımızı değiştirmemiz gerektiğini söylüyor. Peki, soruların cevapları ve çözüm yolları nasıl? İşte çözümlü doğru cevaplar.

Doğru Cevaplar

1) Topun fiyatı X olsun. Sopa da X+1 fiyata satılıyor. Yani sopa ve topun fiyatının toplamı X+(X+1). Bu da 1,1 TL’ye (1 lira 10 kuruş) denk geliyor. Denklemimizi düzenlediğimiz zaman 2X+1=1,1 oluyor. İki taraftan da 1 çıkarttığımızda 2X=0,10 TL oluyor. Yani X olan topun fiyatı 5 kuruşa denk geliyor.

2) Beş makinenin beş tane parçayı yapması beş dakika sürüyorsa bir makinenin bir parçayı yapması da beş dakika sürer. 100 makineniz beraber çalışıyorsa bir makinenin bir parçayı yapması beş dakika alacağı için 100 parçanın yapılması beş dakika sürer.

3) Elimizde her gün kendi büyüklüğünün iki katına çıkan bir nilüfer yaprağı var. Başka bir deyişle bu yaprak bir sonraki gün iki katı boyuta ulaşıyorken bir önceki gün de yarı boyutuna düşüyor diyebiliriz. Bu sebeple 48. günde tüm gölü kaplayan nilüfer yaprağı, 47. günde gölün yarısını kaplıyordu.

Ben, anca bir soruya doğru cevap verebildim. Bakalım siz kaçını bileceksiniz?

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir