Kolombiya usulü Sineklerin Tanrısı: Monos

Bugün, eleştirmenler tarafından “Kolombiya usulü Sineklerin Tanrısı” olarak nitelendirilen bir gerilla grubunun hikayesini konu alan Monos filmini inceleyeceğiz.

Monos, bir gerilla grubunun hikayesini konu ediyor. Kendilerine Rambo, Smurf, Bigfoot, Wolf ve Boom-Boom gibi isimler takan bir grup çocuk, Latin Amerika’nın dağlık ortamında bir örgüt tarafından insanları öldürmek için eğitilir.

İspanyolca ve İngilizce çekilen, Alejandro Landes tarafından yönetilen 2019 yapımı, 1 saat 43 dakika uzunluğundaki bu gerilim ve savaş filmi; TIFF Awards: Transilvania Trophy ve Special Mention for Feature-length Fiction Film ödüllerinin de sahibi olmuş.

“Masal dünyasında geçen bir kâbus”, “Kolombiya usulü Sineklerin Tanrısı” denilen, Kolombiya’nın Oscar adayı Monos her yönüyle alışılmadık, fantastik bir savaş ve hayatta kalma hikâyesi anlatıyor. Geçit vermeyen cangılın tehditkâr gölgeleri arasında, savaşçı lakapları takınmış sekiz çocuk asker, yaz kampını andıran bir yerde Amerikalı bir kadını rehin tutmaktadır. Sürpriz bir baskına uğrayınca birbirlerine duydukları güvenle bağlılıkları sarsılan grup, cangılın derinliklerine sığınmak zorunda kalır.

Çok abartısız ve kısa da olsa filmde gösterilen bazı cinsel sahnelerin, genel ahlak anlayışınıza ters düşebileceğini söylemeden geçemeyeceğim.

Filme lakap olan Sineklerin Tanrısı, Nobel Edebiyat Ödüllü İngiliz romancı ve şair William Golding’in 1954 yılında yazdığı alegorik romanıdır. Özgün adı Lord of the Flies olan roman Türkiye’de özgün adının tam çevirisi olan Sineklerin Tanrısı’nın yanı sıra bazı yayın evleri tarafından İşte Bizim Dünya adıyla da yayımlanmıştı.

Filmde gençlerin bir görme engelli futbolu olan paralimpik futbol oynadığı da gösteriliyor. Bu futbolu oynarken, sporcular görme derecelerine göre sınıflandırılırlar. Buna göre hiç görmeyenler ve kısmen görenler kendi aralarında mücadele ederler. Her bir takım, 4 oyuncu ve 1 gören kaleciden oluşur. Ofsayt kuralı yoktur. Futbol topunun içerisinde zil bulunur, böylece top hareket ederken ses çıkartır. Bunu da ekstre bir bilgi olarak vermiş olalım.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir