Cosmos: Bir uzay-zaman efsanesi

1980 yılında orijinal versiyonu yayınlanan Cosmos belgeseli, müthiş bir başarı yakalayan 2014 yılında yapılan yeniden çevriminden sonra bu sefer yepyeni içeriği ile tekrar karşımıza çıkıyor.

1980 yılında orijinal versiyonu yayınlanan Cosmos belgeseli, müthiş bir başarı yakalayan 2014 yılında yapılan yeniden çevriminden sonra bu sefer yepyeni içeriği ile tekrar karşımıza çıkıyor.

Cosmos (1980)

1980 yılında yayınlanan orijinal seride ünlü gök bilimci Carl Sagan, bizi evrenin çeşitli unsurları ve kozmolojik teorileriyle ilgili ilgi çekici bir rehberli geziye götürmüştü.

Amerikalı gökbilimci, astrobiyolog olan Carl Edward Sagan, bilimin popülerleşmesi için yaptığı çalışmalarla tanınır. Astrobiyolojinin öncülerindendir ve Dünya Dışı Akıllı Varlık Araştırması’nın ilerlemesinde büyük katkıları olmuştur.

Dünyanın, aydınlanma çağıyla yakaladığı bilimsel gelişim 20 yüzyılda yeni gelişmeler yaşamış ve bu gelişmeler ışığında evren hakkında yeni bilgiler edinmiştik. İşte Sagan, bu gelişmeleri belirli bir bakış açısıyla bize 13 bölümlük bir seride anlatıyordu.

Cosmos: A Spacetime Odyssey (2014)

Aradan geçen 34 yıl gibi uzun bir sürede elbette yeni gelişemeler yaşanmış anlatılmak için biriktiriliyordu. İşte o amanlar Sagan’ın öğrencisi olan Amerikalı astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, seriyi kaldığı yerden devam ettirecek olan kişi olacaktı. 1996 yılından beri Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ne ait olan Hayden Planetaryumu’nun da yöneticisidir. New York’ta doğmuştur. İlk eğitimi yıllarında güreş ile ilgilenmiş ve okulun fizik dergisi yöneticiliğini yapmıştır. Genç yaşlarda astronomi ile ilgilenmeye başlamıştır. Tyson’da Sagan gibi 13 bölümlük bir seride; doğa kanunlarını ve uzay ve zaman koordinatlarını keşfettiğimiz bir keşfi bizimle paylaşıyordu. 21. yüzyılın getirdiği teknolojik imkanlarla birlikte zerreden kürreye, kürreden evrene kadar her yere girip çıkabilen bir sanal uzay gemisi ile birlikte müthiş bir görsel şölen eşliğinde hazırlanan yapım çok ilgi görmüştü.

Cosmos: Possible Worlds (2020)

Çılgınca başarılı “Cosmos: Bir Spacetime Odyssey” nin ardından Neil deGrasse Tyson, daha fazla bilim vahiyini cömert bir ulaşım deneyimine dönüştürmek için ev sahibi olarak geri dönüyor ve izleyicileri bir dizi manevi keşif yolculuğuna çıkarıyor. Gösteri, kayıp dünyalar, henüz gelmemiş dünyalar ve insanların bir gün yaşayabileceği dünyalar da dahil olmak üzere önceden keşfedilmemiş alemleri ortaya koyuyor. İkonik belgeselleri “Cosmos” bu seri için ilham veren Carl Sagan’ın orijinal yaratıcı işbirlikçisi Ann Druyan, Seth MacFarlane ile birlikte yapımcı olarak görev yapıyor.

Ayrıca Contact adlı romanı da çok ilgi görmüş ve filmi de yapılmıştır. Mesaj, Carl Sagan’ın aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan 1997 yapımı bir bilimkurgu filmidir. Yönetmenliğini Robert Zemeckis yapmış ve başrollerini Dr. Eleanor Ann “Ellie” Arroway rolüyle Jodie Foster, Palmer Joss rolüyle Matthew McConaughey, Ulusal Güvenlik Müşaviri Michael Kitz rolüyle James Woods ve Dr.

Şimdiye kadar bir çok bilim belgeseli izledim ve izlemeye devam ediyorum ancak Cosmos serisinin her zaman bendeki yeri ayrıdır. Zira bu belgesel, benim için bir uzay-zaman efsanesi olarak zihnimde kalmaya devam edecektir. En azından, daha iyisi yapılana kadar.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir