Capernaum (2018) Kefernahum

Yönetmenliğini Nadine Labaki'nin yaptığı 2018 Lübnan yapımı bir drama Kefernahum. İlk gösterimi 2018 Cannes Film Festivali'nin ana yarışma bölümünde gerçekleştirilen filmde küçük bir mülteci çocuğun yaşadığı dram sergileniyor.

Yönetmenliğini Nadine Labaki’nin yaptığı 2018 Lübnan yapımı bir drama Kefernahum. İlk gösterimi 2018 Cannes Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde gerçekleştirilen filmde küçük bir mülteci çocuğun yaşadığı dram sergileniyor.

Ortadoğu kökenli müzik sanatçılarının klip çekimlerini de yapan Lübnanlı yönetmen Labaki, filmin senaryosunu da yazan kişiler arasında.

Film, 24 Şubat 2019 tarihinde düzenlenen 91. Akademi Ödülleri’nin Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü kategorisinde yarışmak üzere Lübnan’ın aday adayı olarak gösterildi ve dokuz filmden oluşan kısa listeye girdikten sonra yapılan oylamada Akademi Ödüllerine aday oldu.

İncil’de adı sık sık geçen şehir olan Capernaum Genesaret Gölü’nün (Taberiye Denizi) kuzeyinde, günümüzde Filistin toprakları içinde yer alır.

–Neden anne-babana dava açtın?
–Beni dünyaya getirdikleri için.

12 yaşındaki Zain’in sizi derinden sarsacak hayat hikayesini izlerken; çocukluk, aile, göçmenlik, sevgi gibi evrensel kavramları verdiğiniz değerleri bir kez daha gözden geçirmeniz gerekecek.

Beyrut’ta tutunmaya çalışan Suriyeli mülteciyi canlandıran Zain Al Rafeea’ın olağanüstü performansı karşısında titreyen dudaklarınızın bir müddet sonra hıçkırıklarla dönüşeceğinin garantisini verebilirim.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir