Bir çocuk, iki yaşam, aynı dram

İzleyeceğim filmler listesinde uzun zamandır duran 2016 yapımı Lion'u bu hafta sonu izleme şansı yakaladım. Bir çocuk, iki yaşam, aynı dram diye ifade edebileceğim bu hikayeyi bugün sizlerle paylaşmak istiyorum.

İzleyeceğim filmler listesinde uzun zamandır duran 2016 yapımı Lion’u bu hafta sonu izleme şansı yakaladım. Bir çocuk, iki yaşam, aynı dram diye ifade edebileceğim bu hikayeyi bugün sizlerle paylaşmak istiyorum.

Lion, Garth Davis tarafından yönetilen ve senaryosu Saroo Brierley ile Larry Buttrose’un kurgusal olmayan kitabından Luke Davies tarafından uyarlanan 2016 yapımı dram filmi. Filmin oyuncu kadrosunda Dev Patel, Rooney Mara, Nicole Kidman ve Deepti Naval oynamaktadır.

2008 yılında Jamal Malik adında Müslüman bir çocuğu oynadığı ve Altın Küre ile Oscar alan Slumdog Millionaire filminden tanıdığımız Dev Patel, bu sefer başka bir karakterle ama aynı masum suratıyla karşımıza çıkıyor.

Patel, Kenar Mahalle Milyoneri’nden sonra 2010’da The Last Airbender’de (Son Hava Bükücü) Zuko, 2015 yılında ise Chappie’de Deon Wilson karakterleriyle başarılı oyunculuğunu perçinlemiş ve Hollywood’un aranan orta yaş oyuncusu olmayı başarmıştı.

Filmin hikayesine gelecek olursak; Saroo adında beş yaşındaki bir Hint çocuğu, Kalküta sokaklarında evinin binlerce kilometre ötesinde kaybolur. Avustralyalı bir çift tarafından evlat edinilmeden önce pek çok sorunla uğraşır; 25 yıl sonra, kaybettiği ailesini bulmak için yola çıkar.

Yaşanmış gerçek bir hikayeden uyarlanan bu Hint filminin dayanılmaz duygusallığına, batı profesyonelliği de eklenince muhteşem bir seyir zevki ortaya çıkıyor ve çok uzun olmasına rağmen filmi, sıkılmadan izleyebiliyorsunuz.

Eyes Wide Shut (Gözleri Tamamen Kapalı), Cold Mountain (Soğuk Dağ) ve The Golden Compass (Altın Pusula) filmlerinin efsanevi aktristi Nicole Kidman’ından bahsetmezsek çok ayıp olur herhalde. Filmde, Kidman’ın ilerleyen yaşına rağmen sergilediği performans görülmeye değer. Çocuk sahibi olabilecekken, evlat edinmeyi tercih eden ve ortaya çıkan sorunlarla yüzleşen acılı ve duygusal bir üvey anne rolünü layıkıyla yerine getirdiğini söylemiş olalım.

6 dalda Oscar adayı olan bu filmi izlerken; kafanızdaki aile kavramını gözden geçirmek zorunda kalacaksınız. İçerisinde çok ağır bir dram barındıran hikayenin sonunda elbette ki gözyaşlarınız sel olup akacak.

Yazınının sonunda; hem bizim kültürümüzde hem de bir çok kültürde yeri çok önemli olan aile kurumu ile ilgili söylenmiş özlü sözlere Quotpedia‘nın aile sözleri sayfasından ulaşabileceğinizi de hatırlatayım.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir