Bir taht, beş kral

Geçen sene ortalığı kasıp kavuran HBO’nun dizisi Game Of Thrones’in ikinci sezonu başladı. Geçen sezonda yaşana talihsiz gelişmelerden sonra, kimileri yeni duruma adapte olmaya çalışırken kimileriyse bu durumu lehine çevirmeye çalışıyor.

Kral Robert’ın ölümünden sonra, Joffrey’nin, Robert’ın oğlu değil, Cersei ve Jaime Lannister’ın ensest ilişkisinden doğmuş bir çocuk olduğunu öğrenen Eddard Stark’ın durumu halka açıklayacağı öğrenilince hemen boynu vurulmuştu. Bu duyulunca bir oldu bittiyle tahta oturan Joffrey’nin tahtta pek rahat oturamayacağı anlaşıldı. Çünkü yedi lorddan beşi kendi krallığını ilan etti.

Joffrey Baratheon, zaten babası öldükten sonra krallığını ilan etmiş ve Demir Tahtın kıralı olmuştu. Robb Stark ise babasının intikamını almak için ordu toplamaya harılanırken Kuzeyin Kralı olduğunu duyurmuştu. Stannis Baratheon, kardeşinin ölümünden sonra yanına ışığın tanrısının desteğini alarak krallığını ilan etti. Renly Baratheon’da krallığını ilan edenler arasında yer alıyor. Elbette Targaryen hanesinin krallık iddiası baştan beridir vardı. Böylece bir taht için beş hanedanın birbirleriyle oyunları izleyeceğimiz ikinci sezonda tahminimce daha çok diplomasi izleyeceğiz ama bazen savaş kaçınılmaz olacak. Bu durumda da bizlere bir görsel şölen yaşatılacağından eminim.

Netice itibariyle güzel olacağını düşündüğüm bir sezon bizleri bekliyor. Daenerys’in Ejderhayı yumurtadan çıkarmasından sonra fantastik bir tarafın da diziye katılması sonucu çıtayı iyice yükselten dizi ekibinin çok çalıştığını zannediyorum.

Game Of Thrones, tahminlerimiz gibi bir efsane mi olacak yoksa sönüp gidecek mi? izleyip göreceğiz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir