Lütfen yalvarıyorum sizde takibe katılın

Deli ve Dâhi ya da özgün adıyla The Professor and the Madman, Farhad Safinia'nın yönettiği, Todd Komarnicki ile birlikte görüntü yönetmenliğini yaptığı, Simon Winchester'ın 1998 yılında yayımladığı The Surgeon of Crowthorne isimli kitabından uyarlanmış, 2019 yapımı biyografik dram filmdir.

Deli ve Dâhi ya da özgün adıyla The Professor and the Madman, Farhad Safinia’nın yönettiği, Todd Komarnicki ile birlikte görüntü yönetmenliğini yaptığı, Simon Winchester’ın 1998 yılında yayımladığı The Surgeon of Crowthorne isimli kitabından uyarlanmış, 2019 yapımı biyografik dram filmdir.

Film, Oxford İngilizce Sözlüğü’nün yaradılışın gerçek hikayesini konu ediyor. Dil uzmanı James Murray, gerçekleştirmek istediği proje için gecesini gündüzüne katarak çalışmaktadır. Amacı, Oxford İngilizce Sözlüğü’nün on bin kelimelik ilk baskısını hayata geçirmektir. Çalışmalarını sürdürdüğü sırada Murray’nin eline akıl hastanesinden büyük bir çalışma geçer. Çok tehlikeli hastaların konulduğu bir akıl hastanesinde yatmakta olan Dr. W.C. Minor, profesöre 10.000 kelimelik bir çalışma gönderir. Minor’un gönderdiği bu liste ikilinin yollarının kesişmesine neden olur.

Okumak özgürlüktür hanımefendi. Buradan kitapların sırtında çıkıp gidebilirim. Dünyanın sonuna kadar kelimelerin kanatlarında gidebilirim. Okuduğum zaman peşimden kimse gelmiyor. Okuduğum zaman takip eden benim. Tanrının peşinden. Lütfen yalvarıyorum takibe katılın.

Diploması olmayan bir dahil ile akıl hastanesindeki bir profesörün enteresan birlikteliği ile tarihin gördüğü en geniş sözlük ortaya çıkıyor. Filmde ekip çalışmasının önemini anlayacak, eğitimin sadece okulda değil otodidaktik yöntemiyle herkesin deha olabileceğinin en büyük örneğini izleyeceksiniz. Okumanın önemini, anlatan diyaloglar ise bir bilgenin ağzından dökülür gibi. Kan parası vermek için yanlışlıkla öldürdüğü adamın karası ile irtibata geçen Dr. Minor’un yaşadığı duygusal travma ve akıl hastanesinde tedavi adı altında gördüğü işkence ise filmin tatsız taraflarından.

The Professor and the Madman (2019) Resmi Fragman

Sonuç itibariyle; Hollywood’un iki büyük ustasının Oxford’un aksakallıları olarak karşımıza çıktığı bu tarih uyarlaması size çok kaliteli bir iki saat geçirtecek. Minor’un dediği gibi; okumak, tanrının peşinden gitmek gibidir. Lütfen sizde takibe katılın.

James Murray Kimdir

Sir James Augustus Henry Murray, FBA İskoçyalı bir sözcü ve filologdu. 1879’dan ölümüne kadar Oxford İngilizce Sözlüğü’nün ana editörlüğünü yaptı.

William Chester Minor Kimdir

William Chester Minor ya da bilinen adıyla W. C. Minor, ABD ordusunda cerrahlık yapmış ve Oxford English Dictionary için büyük katkılarda bulunan kişidir. Bir süre akıl hastanesinde tutulmuştur.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir