Yıldızlar Geçidi

Bugün, geçmişten günümüze sinema dünyasının en kalabalık ünlülerinin oynadığı bir yıldızlar geçidi olan filmleri aktaracağım.

 

Bugün, geçmişten günümüze sinema dünyasının en kalabalık ünlülerinin oynadığı bir yıldızlar geçidi olan filmleri aktaracağım.

Adı üstünde yıldızlar geçidi olunca bir çok Hollywood ünlüsünü göreceğiz. Listeyi hazırlarken ilk önce 3 ünlü olanları seçmeyi düşündüm ancak o kadar fazla film çıktı ki hangisini alacağımı bilemedim. Öyle olunca ben de 3’ten fazla aktör ya da aktristin başrol oynadığı filmleri seçmeye karar verdim. Böylece karşımıza bu muhteşem liste çıktı.

İzlemeyenlerin ölmeden önce muhakkak izlemesi gereken, daha önce izlemiş olanların ise tekrar izleyip o zevki yeniden tatmalarını tavsiye edeceğim listeyi, yine her zaman olduğu gibi yayın tarihine göre sıraladım.

The Longest Day (1962)

En Uzun Gün, orijinal adı ile “The Longest Day” olan 1962 yapımı film. Normandiya çıkarması sırasında sivil halkın yaşadıklarını konu alır. Oyuncu kadrosunda Richard Burton, John Wayne, Sean Connery, Henry Fonda, Curd Jürgens, Robert Mitchum ve Robert Wagner yer gibi ünlü isimler yer almaktadır. 179 dakika uzunluğundaki filmin yapımcısı Amerikan menşeli 20th Century Fox şirketidir.

 

 

A Bridge Too Far (1977)

Uzaktaki Köprü veya Savaş Köprüleri, aynı isimli kitaptan uyarlanan 1977 yapımı film. Kitabın yazarı, Cornelius Ryan filmin yönetmeni ise Richard Attenborough’dur. Film, II. Dünya Savaşı sırasındaki Market Garden Operasyonunu ve başarısızlık hikâyesini anlatır. Operasyonda Müttefik kuvvetlerin amacı Alman cephe hatlarını yararak, birçok köprüyü ele geçirmek ve işgal altındaki Hollanda üzerinden Ren Nehrini geçerek Nazi Almanyasına girmektir. Filmin ismi İngiliz General Frederick Browning’in operasyonu duyunca İngiliz Mareşal Bernard Montgomery’ye yaptığı “Galiba bir köprü fazla hesaplanmış” yorumundan gelmektedir.

Filmin kadrosu oldukça geniştir ve dönemin birçok ünlü aktörünü içerir; Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Denholm Elliott, Elliott Gould, Edward Fox, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Jeremy Kemp, Laurence Olivier, Robert Redford, Liv Ullmann, Maximilian Schell, Hardy Krüger ve Ryan O’Neal. Film müzikleri kendisi de II. Dünya Savaşında Market Garden Operasyonuna katılan John Addison tarafından bestelenmiştir.

Platoon (1986)

Müfreze (Özgün adı: Platoon), yönetmenliğini Oliver Stone’un üstlendiği, 1986 yapımı, Akademi Ödülü sahibi 1986 yılı yapımı ABD yapımı dramatik savaş filmidir. Yönetmenin başyapıtı sayılan filmde, fon müziği olarak Samuel Barber’in Adagio for Strings isimli eseri kullanılmıştır. 4 Akademi Ödülü almış ve bu hariç 3 Oscar adayı da olmuştur. Oliver Stone’un yönettiği ve yazdığı filmin yapımclığını Arnold Koperson yapmaktadır. Filmde Charlie Sheen, Tom Berenger, Willem Dafoe, Forest Whitaker, Kevin Dillon, Keith David, John C. McGinley ve Johnny Depp gibi isimler rol almıştır.

Outbreak (1995)

Salgın, Wolfgang Petersen tarafından yönetilen ve Richard Preston’ın 1994 tarihli kurgusal olmayan kitabı The Hot Zone’a dayanan 1995 yapımı bir tıbbi felaket filmidir. Filmde Dustin Hoffman, Rene Russo, Morgan Freeman ve Donald Sutherland ve Cuba Gooding Jr., Kevin Spacey ve Patrick Dempsey başrolleri paylaşıyor.

Film hayali salgını odaklanır Ebolavirus ve Orthomyxoviridae içinde, Motaba virüsü -like Zaire ve daha sonra küçük bir kasabada California. Öncelikle Amerika Birleşik Devletleri Ordusu Bulaşıcı Hastalıklar Tıbbi Araştırma Enstitüsü ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde ve kurgusal Cedar Creek, California kasabasında yer almaktadır. Salgın ‘ın arsa spekülasyon ne kadar askeri ve sivil ajansları ölümcül, bulaşıcı hastalığın yayılmasını kontrol altına gidebilir.

10 Mart 1995’te vizyona giren film gişe başarısı elde etti ve Spacey performansıyla iki ödül kazandı. Film gösterime girdiğinde Zaire’de Ebola virüsünün gerçek bir salgını yaşanıyordu.

Heat (1995)

Büyük Hesaplaşma (özgün adı: Heat) Michael Mann’ın yönetmenlik, senaristlik, ortak yapımcılığını yaptığı, 1995 Amerikan yapımı, aksiyon-dram ve suç filmi. Başrollerini Al Pacino, Robert De Niro ve Val Kilmer’ın oynadığı Heat filmi Türkiye’de 1996’da vizyona Büyük Hesaplaşma ismi ile girmiştir.

Filmin orijinal hikâyesi bir zamanlar Chicago’da polis memuru olarak görev yapan Chuck Adamson’un 1960’larda peşinde olduğu Neil McCauley adındaki bir suçluyu yakalama girişimlerinden alınmıştır. Film ayrıca Al Pacino ve Robert De Niro’yu, The Godfather II filminden sonra ilk kez bir araya getirmiştir. Filmde sadece suçluların hayatları değil, onları kovalayan polislerin hayatları dramatize edilmiştir.

60 milyon dolarlık bütçe ile çekilen film, Amerika’da 67 milyon dolar ve dünya genelinde 187 milyon dolar hasılat yapmış ve olumlu yorumlar almıştır. Los Angeles sokaklarında çekilen çatışma sahneleriyle dönemin en iyi suç filmi olarak nitelendirilmiştir.

The Italian Job (2003)

İtalyan İşi (özgün ad: The Italian Job) 2003 yapımı aksiyon-macera filmi. Filmin yönetmeni F. Gary Gray’dir. 1969 yapımı, Peter Collinson’un yönettiği ve başrolde Michael Caine’in yer aldığı aynı adlı filmin yeniden çevrimi olan filmin başrollerini Mark Wahlberg, Charlize Theron, Jason Statham ve Edward Norton paylaşmaktadır.

Lucky Number Slevin (2006)

Şanslı Slevin (İngilizce: Lucky Number Slevin), 2006 yılı ABD yapımı suç ve gerilim filmi.

Jason Smilovic tarafından yazılan filmin yönetmenliğini Paul McGuigan yapmıştır. Josh Hartnett, Bruce Willis, Morgan Freeman, Ben Kingsley, Stanley Tucci ve Lucy Liu’nun rol aldığı filmin seti New York’ta kurulmuştu. Film; kendisini olaylar içinde bulan genç Slevin Kelevra (Hartnett) ve komşusu Lindsey’e (Liu) odaklanırken, diğer taraftan mafya babaları The Boss (Freeman) ve The Rabbi’nin (Kingsley) mücadelesi ile gizemli tetikçi Bay Goodkat’ın (Willis) Kelevra ile ilişkisini anlatmaktadır.

The Departed (2006)

Köstebek (İngilizce özgün adı: The Departed), yönetmenliğini Martin Scorsese’nin yaptığı, 2006 yılı yapımı Amerikan filmi. Çin yapımı film Infernal Affairs’in (Kirli İşler) yeni versiyonu niteliği taşıyan filmin senaristi William Monahan’dır. Kurgusunu Thelma Schoonmaker’ın yaptığı filmin müziğinde Oscar’lı müzisyen (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği) Howard Shore var. Polis, mafya mücadelesi ve içlerinde yer alan iki muhbirin yaşadığı dramı konu alan filmin başlıca rollerini; Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, Alec Baldwin, Mark Wahlberg, Vera Farmiga paylaşır. Altın küre ödüllerine, en iyi filmde (Drama) olmak üzere altı dalda aday olup Scorsese’ye en iyi yönetmen ödülünü getiren köstebek, 79 Akademi Ödüllerinde de beş dalda aday olmuş, En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorileri dahil 4 dalda ödül almıştır.

Ocean’s Thirteen (2001) (2004) (2007)

Ocean’s…, ilki 1960’ta, sonuncusu 2007’de çevrilen dört soygun filminin ortak adı. Adlarını soyguncu çetesinin lideri Danny Ocean ‘dan alan filmlerin konuları birbirine çok benzemektedir ve dört filmde de zekice kurulmuş plânlarla çok iyi korunan kumarhaneler soyulmaktadır. 1960’ta Frank Sinatra’nın canlandırdığı Danny Ocean karakterini sonraki filmlerde George Clooney oynamıştır. İlk iki filmin adı, çete 11 kişiden oluştuğu için Ocean’ın Onbirlisi iken sonraki filmler, çete üyelerinin sayıları arttığı için, sırasıyla Ocean’ın Onikilisi ve Ocean’ın Onüçlüsü olarak değişmiştir.

Ocean’s filmlerinde; George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Andy Garcia, Julia Roberts ve Al Pacino gibi ünlü yıldızlar rol almıştır.

The Expendables (2010) (2012) (2014)

The Expendables bir Amerikalı topluluk aksiyon gerilim imtiyaz film dizi yazdığı kapsayan Sylvester Stallone tarafından oluşturulan karakterlere ve esaslı David Callaham’ın ve ilave ortamlarla. Filmlerde özellikle Stallone, Arnold Schwarzenegger ve Jason Statham gibi bir oyuncu kadrosu yer alıyor. Film serisinin kendisi, 1980’lerin ve 1990’ların gişe rekorları kıran aksiyon filmlerine saygı göstermek için yaratıldı ve aynı zamanda o yılların aksiyon yıldızlarına ve daha yeni aksiyon yıldızlarına da saygılarını sunuyor. Seri dört filmden oluşuyor: Cehennem Melekleri (2010), Cehennem Melekleri 2 (2012), Cehennem Melekleri 3(2014) ve Cehennem Melekleri 4 (2022), beşinci filmin gelecekte vizyona girmesi planlanıyor. Dizi, olay örgüsü ve karakterler arasındaki diyalog açısından karışık eleştiriler aldı; ancak birçok eleştirmen mizah ve aksiyon sahnelerinin kullanımını övdü.

Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Chuck Norris, Jean-Claude Van Damme, Bruce Willis, Arnold Schwarzenegger, Mel Gibson, Harrison Ford, Antonio Banderas, Wesley Snipes, Curtis “50 Cent” Jackson, Megan Fox ve Andy García gibi gelmiş geçmiş en ünlü aktör ve aktristileri buluşturan film serisi belki de yazının başlığına da en uygun film olmaktadır.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir