Tiamat

Gelen antik Babil din, Tiamat bir ilkel olduğu tuz deniz tanrıçası ile çiftleşme, Abzû , tanrısı tatlı su genç üretmek için, tanrılar.

Gelen antik Babil din , Tiamat ( Akad : 𒀭𒋾𒊩𒆳 D TI.AMAT veya 𒀭𒌓𒌈 D TAM.TUM , Yunan: Θαλάττη Thaláttē ) bir ilkel olduğu tuz deniz tanrıçası ile çiftleşme, Abzû , tanrısı tatlı su genç üretmek için, tanrılar. O ilkel yaratılış kaos sembolüdür. O parlak biri olarak bir kadın olarak anılacaktır ve açıklanmıştır. Tiamat iki bölümde anlatılmaktadır ileri sürülmektedir mythos , Tiamat bir içinden, bir yaratıcı tanrıça olduğu ilk kutsal evlilik barışçıl ardışık nesiller boyunca evreni yaratan, tuz ve tatlı su arasındaki. İkinci olarak Chaoskampf Tiamat’ın devasa bir düzenleme olarak kabul edilir ilkel kaos . Bazı kaynaklar, deniz yılanı veya ejderha görüntülerle onu teşhis.

In Enuma Elish , Babil destanı ait yaratılması , o tanrıların ilk nesil doğurur; kocası Apsu, doğru, onu öldürüp tahtı ele planlıyoruz varsayarak sonra üzerlerine savaşı yapar ve ölür. Öfkeli, o da kocasının katillerinin üzerine savaşlar, kitlesel deniz ejderha şeklinde alarak, o zamana öldürülmüş Enki ‘ın oğlu fırtına tanrısı Marduk değil o Mezopotamya canavarları ortaya getirmişti önce organları o “kan yerine zehir” ile dolu ilk ejderha dahil panteonu. Marduk sonra onu bölünmüş vücuttan yeri ve göğü oluşturur.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir