Inga Taşı

Ingá Taş ( Pedra Inga do Portekizce) ortasında yer almaktadır Ingá Nehri küçük kenti yakınlarında Inga , 96 km João Pessoa içinde, Paraíba kuzeydoğusundaki Devlet Brezilya

Ingá Taş ( Pedra Inga do Portekizce) ortasında yer almaktadır Ingá Nehri küçük kenti yakınlarında Inga , 96 km João Pessoa içinde, Paraíba kuzeydoğusundaki Devlet Brezilya. Ingá Taşı’na Itacoatiara do Ingá da denir . Ita kelimesi , o bölgede yaşayan yerlilerin Tupi dilinde “taş” anlamına gelir. Gnays’da bir kaya oluşumudur. Yaklaşık 250 m²’lik bir alanı kaplamaktadır. Tamamen birincil, 46 metre uzunluğunda 3.8 metre yüksekliğinde dikey bir duvar ve bitişik alanlar, anlamları bilinmeyen girişler vardır. Hayvanların, meyvelerin ve Orion ve Samanyolu gibi insan takımyıldızlarının temsil edilmesini öneren bu sette çeşitli figürler düşük kabartma ile oyulmuştur.

Şimdiye kadar çözülmemiş semboller ve gliflerle kaplı bazı bazalt taşlarından oluşur. Akademisyenler, 18. yüzyılda bölgede yaşayan yerliler tarafından yaratıldığını düşünüyorlar. Ne yazık ki, site sürekli olarak çöpçüler ve vandallar tarafından onarılamayacak şekilde zarar görme tehlikesi altındadır.

Çoğu glif, hayvanları, meyveleri, insanları, takımyıldızları ve diğer tanınmayan görüntüleri temsil eder.

Ingá’nın petrogliflerine arkeoastronomik açıdan olağanüstü bir önem veren bir hipotez vardır. 1976’da İspanyol mühendis Francisco Pavía Alemany bu arkeolojik anıtın matematiksel bir çalışmasına başladı. İlk sonuçlar 1986’da Arqueologia Brasileira Enstitüsü (Pavía Alemany F. 1986) tarafından yayınlandı. Inga’da bir dizi “çanak” ve başka bir petroglif, Inga duvarının dikey yüzeyine kazınmış bir “güneş takvimi” oluşturan bir gnomonun her günün ilk güneş ışınlarının gölgesini yansıttığını tespit etti. Agrupación Astronómica de la Safor, 2005 yılında bu çalışmanın bir özetini resmi bülten Huygens No. 53’te (Pavía Alemany F. 2005) yayınladı.

Daha sonra F. Pavia, bu kez kayalık yüzeye kazınmış bir dizi işarete odaklanarak çalışmaya devam etti ve çok sayıda “yıldız” olarak gruplandırılmış “takımyıldızlar” olarak yorumladı. “Kâse” ile “takımyıldızların” aynı kayadaki birlikteliğinin ona arkeoastronomik önem verdiği düşünülmektedir.

2006 yılında, Mısırbilimci ve arkeoastronist Jose Lull Trabajos de Arqueoastronomía adlı bir kitabın yayınlanmasını koordine etti . Ejemplos de Africa, Amerika, Avrupa ve Okyanusya , arkeostronomlar tarafından yazılan on üç makaleden oluşan bir özet Bu öğeler arasında, daha önce bahsedilen kaseler ve takımyıldızların incelenmesi ve Inga’nın dünyada benzeri olmayan istisnai bir arkeoastronomik anıt olarak haklı gösterilmesinin nedenleri “Inga’nın arkeoastronomik topluluğu” yer alıyor.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir