Osmanlılar, Oğuzların Kayı Boyu’ndan mı geldiler?

Yüzyıllardır biz Türklerin hep Oğuzların Kayı boyundan geldiğimiz öğretilir ve öyle bilinir. Peki gerçek aslında bambaşka olabilir mi?

Yüzyıllardır biz Türklerin hep Oğuzların Kayı boyundan geldiğimiz öğretilir ve öyle bilinir. Peki gerçek aslında bambaşka olabilir mi?

Eserleriyle Osmanlı-Türk tarihine hem siyasi ve ekonomik konularda hem de kültür ve medeniyet tarihi alanında orijinal katkılarda bulunmuş Türk tarih profesörü bilim insanı Halil İnalcık, bunun tamamen uydurma bir bilgi olduğunu söylüyor.

İnalcık, Yazıcızâde Ali’nin Tevarih-i Al-i Selçuk (Selçuklu Tarihi) eserine dayandırdığı bu bilgiyi Fatih Altaylı’nın sunduğu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış dönemine ilişkin araştırmalarıyla tanınan Türk gazeteci, yazar ve televizyon programcısı Murat Bardakçı’nın daimi konuk olarak katıldığı Teke Tek programında açıklıyor.

Halil İnalcık’ın aktardığına göre geleneksel tarihin Osmanlılar’ın soyunun, Oğuzhan’ın oğlu Günhan’ın oğlu Kayı’dan geldiğini söylediği ancak bunun II. Murat zamanında siyasi saiklerle yapılmıştır. İnalcık’a göre Kayı nazariyesi tamamen asılsız bir iddiadan ibarettir.

Neredeyse bilimsel bir gerçek statüsünde kabul gören bu bilginin tamamen asılsız olduğunu düşünmek bir yana bunun gibi nelerin yanlış kabuller üzerine kurulduğunu düşünmek bana daha ürkütücü geliyor. Siyasetten tarihe ve dine kadar onlarca sarsılmaz inançlarımız ve dogma seviyesinde kabullerimiz var ki birisi çıkıp hem de kaynak göstererek bunu yanlışladığı zaman kabullenmekte zorlanıyoruz.

Bilimin aslında tam da bu olduğu gerçeğiyle yüzleşerek içinde bulunduğumuz hali düzeltemezsek eğer insanlık tarihinde 500 yıl geride kaldığımız yolculuğu, maalesef vagonda geçirmeye devam edeceğiz.

Bu vesileyle bilimi, yani bilimsel düşünceyi, bireyler olarak hayatımızın tam ortasına konumlandırmamız gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir