Stargate Universe – İttifaklar

Syfy’in amiral gemisi, Stargate Universe’de geçen bölümde Destiny’in, paralel evrende bir eşini daha olduğu ortaya çıkmıştı.

SyFy’in amiral gemisi, Stargate Universe’de geçen bölümde Destiny’in, paralel evrende bir eşini daha olduğu ortaya çıkmıştı.

Ekip diğer gemidekileri kurtarmak için çabalamış fakat sadece David kurtarılabilmişti. Gerçek David ise; geminin eksik parçalarını tamamlayabilmek adına kendini feda ederek ölmüştü. Bu durum hakkında Anadünya Komutanlığı’na bilgi vermek için; Camile ve başçavuş Greer, taşları kullanarak iletişime giriyorlar.

Bu ilk Stargate Universe yazım olduğu için; tam bu noktada taşlar hakkında biraz açıklama yapmak istiyorum. Eskilerin bulduğu bu iletişim aracında, hem gemide hem de dünyada bulunan cihazlara taşlar konuyor. Her taş bir kişiyi temsil ediyor. Sistem çalıştırıldığı zaman; karşılıklı bilinç değişimleri yaşanıyor. Bedenler aynı kaldığı halde kişi, bilinç olarak karşı taraftan gelen kişiyle yer değiştiriyor.

Camile ve Çavuş Greer, komutanlığa vardıklarında, komutanlığın Lucian İttifakı’nın saldırısı altında olduklarını öğreniyorlar. Aslında bu uzunca bir süredir beklenen bir şeydir.

Diğer tarafta ise; Senatör Michaels ve Rush’un eski çalışma arkadaşı Dr. Covel, gemiyi denetlemek ve bu olağandışı durum sonucunda İkarus projensin devamı noktasında karar vermek için gemiye geliyorlar.

Anadünya Komutanlığı büyük bir patlama ile sarsılıyor. Büyük bir naquadria bombası taşıyan görünmez ittifakın gemisi komutanlık üssüne düşüyor. Camie, Greer ve bir asker bina içinde sıkışıp kaldıkları için bombayı aramaya karar veriyorlar. Fakat daha sonra o askerin düşen geminin pilotu olduğu anlaşılıyor ve Greer onu vurarak öldürüyor.

Taşları alarak iletişimi sonlandırmak istiyorlar ancak bu mümkün olmuyor. İlk defa karşılaşılan bu durumun radyasyondan kaynaklandığı düşünülüyor. Eski bölümlerde Lucian İttifakı’ndan gemide kalanlar arasında bulunan Varro, bombayı kapatma konusunda yardım edebileceğini söyleyince, albay Young bu teklifi geri çeviremiyor.\r\n\r\nCamile ve Greer bombayı etkisiz hale getirmek için uğraşırken; Rush bir gerçeği ortaya çıkarıyor. İletişim sinyalini kesememelerinin nedeni; Dr. Covel’in bir ara sinyal gidip geldiği zaman, yıkıntılar arasında Geiger sayacını görmüş olmasından dolayı, geri dönüp ölmemek için sinyali sabote etmesiymiş.

Sonunda iletişim kesiliyor, senatör ve Covel geri dönüyor ve bombayı etkisiz hale getirip üssü kurtarmayı başarıyorlar. İlk Lucian İttfakı saldırısı da böylece engellenmiş oluyor. Bölüm çavuş Greer’in anne, Camile’nin kız arkadaşı özlemlerini paylaşmalarıyla bitiyor.

Nerede bir uzay dizisi/filmi varsa izlemiş olan birisi olarak; Stargate Universe’in bu sezonunun muhteşem olduğunu düşünüyorum. Yerleştirilen konsept hem gerçeğe yakın hem de eskilerden farklı. Bu kadar güzel bir evren anlayışı şahsen benim aklıma gelmezdi.

Bakalım kapı döndükçe daha nelerle karşılaşacağız?

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir