OK Boomer ne demek?

Z kuşağının internet memesi olarak nitelendirdiği bir slogan olan OK Boomer'ın ne olduğuna bakalım.

Z kuşağının internet memesi olarak nitelendirdiği bir slogan olan OK Boomer’ın ne olduğuna bakalım.

“OK Boomer”, 2019’dan itibaren genç kohortlar arasında popülerlik kazanan, bebek patlaması nesline stereotipik olarak atfedilen tutumları reddetmek veya alay etmek için kullanılan bir slogan ve internet memesidir. İfade, yaşlı bir adama karşılık olarak 2019 TikTok videosunda ilk kez yaygın olarak dikkat çekti, ancak ifade bundan yıllar önce ortaya çıktı. Bazıları tarafından yaşçı olarak kabul edildiğinde, Yeni Zelanda Parlamentosu’nun bir üyesi olan Chlöe Swarbrick de dahil olmak üzere çeşitli bağlamlarda başka bir üyeden hecking olarak kullanılmıştır. Cümle ticari olarak ticari ürün satmak için de kullanılmıştır ve cümle için birden fazla ticari marka başvurusu yapılmıştır.

Meme, bir kültür içinde kişiden kişiye taklit yoluyla yayılan bir fikir, davranış ya da stildir – genellikle mem tarafından temsil edilen belirli bir fenomeni, temayı ya da anlamı aktarmak amacıyla.

“OK Boomer” tanımlanamayan yaşlı bir adamın TikTok’taki bir videoya tepki olarak popüler hale getirildi ve “bin yılların ve Z kuşağının Peter Pan sendromuna sahip olduklarını açıkladılar: Büyümek istemiyorlar; gençliklerinde sahip oldukları ütopik idealler bir şekilde yetişkinliğe dönüşecek. ” Video, misilleme ve geçmiş nesillerin ideallerinin işten çıkarılması için “OK Boomer” ifadesine ilham verdi.

“OK Boomer” ifadesinin ilk kaydedilen örneği, popüler kullanımdan 10 yıl önce 29 Ocak 2009 tarihinde bir Reddit yorumunda yer aldı. Terimin daha yeni kullanımı 4chan’da 2015’e kadar izlenebilir, ancak Ocak 2019’dan itibaren popüler olmaya başladı. Terim, Kasım 2019’un başlarında, cümle ile ilgili makalelerin yayınlandığı sırada medya popülerliği kazandı.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir