Northumberland Şekilleri

Bununla birlikte, bu gelişmemiş manzara, 6000 ila 3500 yıl önce Neolitik ve Erken Tunç Çağı insanları tarafından yapılan kaya sanatı şeklinde binlerce eski işgal örneğini çok iyi barındırıyor.

Northumberland İngiltere’nin en kuzeydeki ilçesidir. Kuzeyde İskoçya, batıda Cumbria ve doğuda Kuzey Denizi kıyı şeridi; Northumberland İngiltere İngiltere İngiltere İngiltere

Northumberland, gelişmemiş yüksek bozkır manzaralarıyla tanımlanır. Bununla birlikte, bu gelişmemiş manzara, 6000 ila 3500 yıl önce Neolitik ve Erken Tunç Çağı insanları tarafından yapılan kaya sanatı şeklinde binlerce eski işgal örneğini çok iyi barındırıyor. Yine de Britanya Adaları’ndaki tarih öncesi sanatın en önemli koleksiyonlarından biri olmasına rağmen , kesin anlam hala bizi atlatıyor. Newcastle Üniversitesi’nden Dr Aron Mazel , Northumberland’a zarif soyut oymaları görmeye, onları çevreleyen teorileri açıklamaya ve bu tarih öncesi petrogliflerin nasıl muhafaza edildiğini ve 21. yüzyılda bizimle paylaşıldığını gösterdi. Ziyaretim üç muhteşem kaya sanatı sitesini içeriyordu: Roughting Linn , Weetwood Moorve Lordenshaw .

Northumberland’ın kaya sanatı – önemi ve kapsamı – ilk önce Dr. Stan Beckensall tarafından övüldü. 1960’ların ortalarında, Beckensall kuzey Northumberland’daki Eski Bewick 1a’nın kaya sanatı panelini ziyaret etti ve ilk kez kupa ve halka kaya oymaları gördü.

Bu ziyaret, Northumberland, Durham, Cumbria, Kuzey Yorkshire ve İskoçya ve İrlanda’nın bazı bölgelerinde tarih öncesi açık hava kaya oymaları kaydetmesine yol açan hayat boyu bir ilgi uyandırdı. Beckensall’un, Beckensall tarafından ‘dünyanın en iyi rock sanat panellerinden biri olarak’ ‘tanımlandığı Roughting Linn’den münferit parke üzerinde izole kupa işaretlerine kadar 1500’den fazla oyulmuş kaya kaydettiği tahmin edilmektedir. Beckensall Northumberland rock sanat arşivini Newcastle Üniversitesi’ne bağışladı. Daha sonraki bir araştırmacı Richard Bradley, ‘Stan Beckensall, İngiliz rock sanatının en sabırlı ve kapsamlı kayıtlarından biri olduğunu ve bireysel oymaların detaylarına gözünün, kırsal alanın bir bütün olarak kavranması kadar istekli olduğunu belirtti.

O zamandan beri gerçekleştirilen kaya sanatının keşfi, belgelenmesi ve yönetimi, geçmiş mesleğin başka bir güçlü sembolünün hakim olduğu bir alan olan Northumberland’ın zengin ve renkli geçmişini çok daha iyi anlamayı sağlamıştır: Hadrian Duvar . İmparator Hadrian’ın emriyle MS 122-30 yıllarında bir Roma sınırı olarak inşa edilmiş, 73 mil uzunluğundaydı ve doğudaki Wallsend-on-Tyne’den batıdaki Solway Firth’taki Bowness’e koştu ve sırtlardan yararlandı. ve crags, özellikle Whin Sill.

Bugün, Romalıların karmaşık geometrik oymalardan ne yaptığını merak etmek büyüleyici.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir