Carnac Taşları

Carnac taşlar ( Bretonca : Steudadoù Karnag ) bir derece yoğun toplama olan megalitik köyü çevresinde siteleri Carnac içinde Brittany oluşan diziler , dolmenler , tümülüsler ve tek menhirler .

Carnac taşlar ( Bretonca : Steudadoù Karnag ) bir derece yoğun toplama olan megalitik köyü çevresinde siteleri Carnac içinde Brittany oluşan diziler , dolmenler , tümülüsler ve tek menhirler . 3.000’den fazla tarih öncesi duran taşlar yerel oyulan kaya ve öncesi ile dikilen Kelt halkı Brittany , ve dünyanın en büyük tür toplama oluşturur. Taşların çoğu Breton köyünün içindedir Carnac , ancak doğuda bazı içindedir La Trinité-sur-Mer . Taşlar sırasında bazı aşamada inşa edildi Neolitik muhtemelen etrafında, dönemin 3300 M.Ö. , ancak bazı erken 4500 olarak M.Ö. kadar uzanıyor olabilir.

Taşlar 4500 yılında, M.Ö. tarih rağmen, çağdaş mitler 1. yüzyıla sonucunda gerçekleştiği oluşmuş Roma ve daha sonra Hıristiyan meslekler. Taşlarla ilgili bir Hıristiyan miti onlar peşinde putperest asker olduklarını düzenlenen Papa Cornelius sonunda toprak onları döndü. Brittany kendi yerel sürümleri vardır Arthur döngüsü. Yerel gelenek böyle mükemmel düz çizgiler durmak sebebi bir olmasıdır iddia Roma lejyonu tarafından taşa dönüşmüş Merlin .

Raporları ile son yüzyıllarda, mekanlarının çoğu ihmal edilmiş dolmenler koyun barınaklar, tavuk tutuyor ve hatta fırınlar olarak kullanılmaktadır. Hatta daha yaygın, taş yollar için, ya da önünü açmak için kaldırılmıştır yapı malzemeleri . Sitelerin devam yönetimi tartışmalı bir konu olmaya devam etmektedir.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir