Kuruluştan kurtuluşa Türk tarihi

Şu an içinde yaşadığımız özgür ve bağımsız vatan topraklarını borçlu olduğumuz olayları ve kişileri konu alan, Türk tarihindeki dönüm noktalarını derlediğim kuruluştan kurtuluşa serisi ile karşınızdayım.

Şu an içinde yaşadığımız özgür ve bağımsız vatan topraklarını borçlu olduğumuz olayları ve kişileri konu alan, Türk tarihindeki dönüm noktalarını derlediğim kuruluştan kurtuluşa serisi ile karşınızdayım.

Kuruluş/Osmancık (1988)

623 sene hüküm sürmüş bir cihan devletinin kuruluşunu anlatan geçmişe ışık tutan bir film. Kuruluş/Osmancık 1988 yılında TRT 1’de yayımlanmaya başlamış Tarihî Türk dizisi, Tarık Buğra’nın eserinden televizyona uyarlanmış dizinin yönetmenliğini Yücel Çakmaklı üstlenmiştir.

Osmanlı’nın kuruluşu hakkında bir kült haline gelmiş olan dizide; Cihan Ünal (Osman Gazi), Meral Orhonsay (Ayna Melek), Yaşar Alptekin (Orhan Gazi), Sema Yunak (Nilüfer Hatun), Sema Çelebi (Malhun Hatun), Nurhan Nur (Hayme Ana / Can Kız), Eşref Kolçak (Gündüz Bey), Haluk Kurtoğlu (Şeyh Edebalı), Erol Taş (Dündar Bey) gibi ünlü oyuncular rol aldı.

Dizinin tüm bölümlerini buradan izleyebilirsiniz.

Küçük Ağa (1983)

Küçük Ağa; Milli Mücadele dönemine merkezden değil, bir kasabadan bakan, o dönemin Türk toplumunun yaşadığı zorluklara, acılara, ihanetlere değinen ve bütün bu zor şartlar altında kurtuluş mücadelesi veren Kuva-yi Milliye’yi konu edinen roman, Tarık Buğra’nın önemli yapıtlarından bir tanesidir. Bir tarafta baskı içindeki İstanbul Hükümeti, padişah ve milis güçlerin aleyhindeki fetvalar öbür tarafta işgaller ve ihanetçi çetelerle mücadele eden Kuva-yi Milliye.

İlk baskısı 1963 yılında yapılan roman, 1983 yılında TRT tarafından dizi filme dönüştürülmüştür.

Küçük Ağa 1984 yılında TRT 1’de yayımlanmış Yücel Çakmaklı’nın yönetmenliğini üstlendiği Dram, Savaş, Tarih türündeki Türk televizyon dizisidir. Dizi yayımlandığı yıllarda çok büyük ilgi görmüştür. TRT 1 tarafından yayımlanan dizi bir sezon sürmüş, toplam olarak sekiz bölümden oluşmaktadır.

Cumhuriyet’e giden yolda yaşanan acılı günleri konu alan filmde; Çetin Tekindor (Küçük Ağa – Mehmet Reşit), Fikret Hakan (Çolak Salih), Ahmet Mekin (Reis Bey), Aydan Şener (Emine), Eşref Kolçak (Binbaşı Hamdi), Kadir Savun (Ali Emmi), Erol Taş (Çakırsaraylı), Haluk Kurtoğlu (Dr. Yüzbaşı Haydar), Yusuf Sezgin (Yüzbaşı Nazım) gibi ünlü oyuncular rol aldı.

Dizinin tüm bölümlerini buradan izleyebilirsiniz.

Ateşten Günler (1987)

150150

Ateşten Günler 1987 yılında Halide Edib Adıvar’ın Ateşten Gömlek adlı eserinden televizyona uyarlanmış ve TRT 1’de yayımlanmış olan, Ziya Öztan’ın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği Tarihî Türk dizisidir.

İzmir’in işgali sırasında kocası ve çocuğu düşman tarafından öldürülen Ayşe, İstanbul’a akrabası Peyami’nin yanına gelir. İkisinin yanına Binbaşı İhsan da katılır ve Anadolu’ ya geçerler, amaçları Kuvayi Milliye’ye hizmet etmektir. Ayşe, Eskişehir Asker Hastanesinde ve Polatlı Sahra Hastanesinde hemşire olarak çalışır. Bu arada hem Peyami hem de Binbaşı İhsan Ayşe’ye aşık olur. Bu aşk her ikisi için de ateşten bir gömleğe dönüşür. İhsan ve Ayşe cephede ölürler, yaralanan Peyami, kafasında kalan bir kurşunla Ankara Cebeci Hastanesinde “ateşten gömlek” ismini verdiği anılarını yazmayı tamamlar ve kafasındaki kurşunun çıkarılması için girdiği ameliyatta hayatını kaybeder.

Zuhal Olcay (Ayşe), Ahmet Levendoğlu (Peyami), Can Gürzap (İhsan), Metin Belgin (Atatürk), Müşfik Kenter (Ali Paşa) gibi ünlü oyuncuların rol aldığı dizi bir milli mücadele klasiği olarak hafızlardaki yerini koruyor.

Dizinin tüm bölümlerini buradan izleyebilirsiniz.

Kurtuluş (1994)

Kurtuluş, ilk kez 1994 yılında yayımlanan ve Kurtuluş Savaşı’nı konu alan televizyon dizisi. Dizinin metinlerini, Şu Çılgın Türkler kitabının da yazarı olan Turgut Özakman yazmıştır. Mustafa Kemal Paşa’yı Rutkay Aziz, İsmet Paşa’yı Savaş Dinçel canlandırmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın II. İnönü Muharebesi’nin sonundan (1 Nisan 1921), Mudanya Mütarekesi’ne (11 Ekim 1922) kadar uzanan yaklaşık 1,5 yıllık kesiti anlatılmaktadır.

Ağustos 1991’de başlanan Kurtuluş dizisinin çekimleri yaklaşık 2 yıl sürdü. Gerçek mekanların kullanılmasına özen gösterilen dizide, Tuzla, İstanbul sahili, İzmir kordonboyu ve I. TBMM Binası gibi mekanlar, çekim platolarında 1921’deki görünümlerine benzer biçimde yeniden inşa edildi. Çekimlerinde yaklaşık 300 aktör ve 400 bin figüranın rol aldığı 6 bölümlük dizinin toplam maliyeti 37.6 milyar TL oldu.

Milli mücadelenin dehşetli yıllarını konu alan filmde; Rutkay Aziz (Mustafa Kemal Paşa, Mahmut Cevher (Fevzi Paşa), Savaş Dinçel (İsmet Paşa), Altan Erkekli (Yakup Kadri), Ayda Aksel (Halide Edib) gibi oyuncular başrol oynadı.

Dizinin tüm bölümlerini buradan izleyebilirsiniz.

Cumhuriyet (1998)

Cumhuriyet, yönetmenliğini Ziya Öztan’ın yaptığı, 1998 çıkışlı sinema filmidir.

Türk milletinin giriştiği Kurtuluş Savaşı’nı konu alan Kurtuluş adlı televizyon dizisinin ardından, yapımcı kuruluş TRT; Kurtuluş Savaşı sonrası olayları konu alan ve ülke zamanının en büyük bütçelerinden birini edinen Cumhuriyet filmini hazırladı.

Cumhuriyet, savaşı sona erdiren Mudanya Mütarekesi’nden başlayarak 1930’lu yılların ortalarına kadar geçen olaylar filmde yer alır.

Senaristliğini Turgut Özakman’ın yaptığı dizide; Rutkay Aziz, Savaş Dinçel, Hülya Aksular, Dolunay Soysert, Yeşim Alıç, Ayda Aksel, Macide Tanır gibi ünlü oyuncular rol aldı.

Dizinin tüm bölümlerini buradan izleyebilirsiniz.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir