İran sinemasından insan odaklı bir film Ayrılık

Son yıllarda gözdem olan İran sinemasından insan odaklı bir başka film Ayrılık. Orijinal adı Jodaeiye Nader az Simin olan, Avrupa’da A Separation olarak gösterime giren 2011 yapımı Ayrılık’ın yönetmeni Asghar Farhadi. Başrolerde ise Peyman...

Son yıllarda gözdem olan İran sinemasından insan odaklı bir başka film Ayrılık.

Orijinal adı Jodaeiye Nader az Simin olan, Avrupa’da A Separation olarak gösterime giren 2011 yapımı Ayrılık’ın yönetmeni Asghar Farhadi. Başrolerde ise Peyman Maadi, Leila Hatami, Sareh Bayat, Shahab Hosseini, Sarina Farhadi oynuyorlar.

Ünlü filozof, Konfüçyus “Adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner.” demiş. Filmi izleyince adaletin ne kadar önemli bir nimet olduğunu görüyorsunuz. Bu filmde ise adaletin iki yüzüne dikkat çekilmiş. Birincisi insan adaleti olarak niteleyebileceğim ve çoğu zaman yanıltılabilen bir adalet, diğeri ise hiçbir zaman yanıltılamayacak ilahi adalet.

Nader eşi Simin ile sıkıntıları olan, Alzheimer hastası babasına bakmak için eşinin yurtdışına gitme isteğine izin vermeyen iyi niyetli bir adamdır. Simin ise ülkesini beğenmeyen, kariyer peşinde bir akademisyen. Ya birlikte yurt dışına gidecekler ya da boşanacaklardır. Bu durumu babasının yanında kalmayı tercih ederek engelleyen kızları Termeh’dir. Öyleyse yapılacak tek şey ayrı yaşamalarıdır.

Bunun için eve bir yardımcı alınması gerekmektedir. Dindar bir kadın olan Razieh ızı Somayeh ile birlikte Nader işteyken babasına bakmaktadırlar. Bir gün eve erken gelen Nader, babasını yataktan düşmüş ve elleri bağlı olarak görünce adalet arayışı başlamıştır. Kızgıdan ne yapacağını şaşıran adam kadını kapıdan dışarıya doğru itince hamile olan Razieh, düşük yapar. Bu durumda işsiz ama gururlu bir adam olan Hodjat devreye girer. Psikolojik sorunları olan adam, çocuğunu kaybettiğine mi üzülsün yoksa karısının karşı karşıya kaldığı hırsızlık suçlamasına mı?

Soluğu mahkemede alan çift ile zaten sorunları olan Nader ve Simin çiftinin amansız adalet arayışı tüm hızıyla devam eder. Suçlu olduğunu kabul etmeyen Nader, kan parasını verip konuyu kapatmak isteyen Simin, kan arpasını alıp borçlarını ödemek isteyen Hodjat ve tereddütleri olan Razieh’nin arasında kalan çocuklar olacaktır. Bir tarafta anne ve babasının boşanmasını istemeyen ve bu uğurda kendisinden beklenemeyecek özveri gösteren Termeh, diğer tarafta ne olup bittiğini anlamaya çalışan masum Somayeh.

Suçlu olduğunu ispatlanmadan kimseye para vermeyecek olan Nader ve her zaman kaybetmiş olan Hodjat’ın bu sefer kazanacağım hırsı arasında yaşanan bu mükemmel adalet arayışını büyük-küçük her bireyin izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Özellikle halen bir Hukuk öğrencisi olan kardeşim üzerinden ilerde insanlara adalet arayışında rehberlik edecek olan öğrencilerin bir an önce bu muhteşem filmi izlemelerini öneriyorum.

Bir gün mutlaka ilahi adaletin tecelli edeceğinin unutulmamasını hatırlatarak, herkese mutlu ve adil bir Dünya diliyorum.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir