İki vahşi ruhun kurduğu muhteşem bağ

Yılkı deyince hiç karşılık bulmayan ifade, Mustang denince karşımıza devasa bir külliyat çıkarıyor. Bugün size yabani bir at ile hapisteki bir suçlunun kurduğu bağı aktaran bir film anlatacağım.

Yılkı deyince hiç karşılık bulmayan ifade, Mustang denince karşımıza devasa bir külliyat çıkarıyor. Bugün size yabani bir at ile hapisteki bir suçlunun kurduğu bağı aktaran bir film anlatacağım.

Yıllardır, hep şu ikilem içinde yaşar düşünce insanları; batılılar, kendi değerleri söz konusu olduğunda gösterdikleri ilgiyi yerel değerlerimize göstermiyor mu yoksa biz kendi değerlerimize onlar kadar sahip çıkamıyor muyuz? Bu konuda başkalarını suçlamayı bırakıp suçu kendimizde aramamız gerektiğini düşündüğüm için tercihimi ikinci şıktan yana kullanıyorum. İşte yabani atlar söz konusu olduğunda da bu ikilem karşımıza çıkıyor. Yüzyıllardır Anadolu’da özgürce dolaşan Yılkı atları ve Amerika’nın vahşi at sürüleri Mustang’ler için de bu durum geçerlidir. Kültürümüzde, Yılkı atları ile ilgili bir iki belgesel dışında neredeyse hiç içerik yok. Ancak sıra Mustang’a gelince karşımıza müthiş bir külliyat çıkıyor. Bu eleştirel tahlilden sonra gelelim aktaracağımız filme.

The Mustang, Laure de Clermont-Tonnerre tarafından yönetilen ve Clermont-Tonnerre, Mona Fastvold ve Brock Norman Brock tarafından yazılan 2019 İngilizce drama filmidir. Matthias Schoenaerts’i vahşi atların eğitimi etrafında toplanan bir rehabilitasyon programına katılan hapsedilmiş bir hükümlü olarak canlandırıyor.

Yarış atı Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş’ın gerçek hikayesinin anlatıldığı 2018 yapımı Bizim İçin Şampiyon filmini ve İngiliz yazar Michael Morpurgo’nun 1982 yılında kaleme aldığı I. Dünya Savaşı sırasında geçen aynı adlı çocuk romanından uyarlanan, yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı 2011 yapımı savaş dram filmi Savaş Atı’nı izleyen herkesin beğeneceğini umduğum bu filmde de yine bir at ve onunla değişik bir bağ kuran adamın hikayesi konu alınıyor.

Hapishanede, topluma kazandırılmaya çalışılan bir mahkum ile uçsuz bucaksız Amerikan bozkırlarından yakalanıp getirilen vahşi bir atın evcilleştirilme öyküsünde bir araya gelen iki ruhun kurduğu muhteşem bağı izleyeceğiniz bu filmi izleme listenize almanızı tavsiye ediyorum.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir