Unutulmaz rehine filmleri

Umutla korku arasında gidip gelen aile fertlerini barındıran ve sonunu genelde iyi biten unutulmaz rehine filmlerini sizler için derledim.

Umutla korku arasında gidip gelen aile fertlerini barındıran ve sonunu genelde iyi biten unutulmaz rehine filmlerini sizler için derledim.

Fidye (1996)

Ransom , Ron Howard tarafından yönetilenve Richard Price ve Alexander Ignontarafından yazılan1996 yapımı bir Amerikan polisiye gerilim filmi [4] . Filmde Mel Gibson , Rene Russo , Gary Sinise , Brawley Nolte , Delroy Lindo , Liev Schreiber , Evan Handler , Donnie Wahlberg ve Lili Taylor rol alıyor . Gibson aday Altın Küre Ödülü için En İyi Erkek Oyuncu. Film, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1996 yılının en yüksek hasılat yapan 5. filmi oldu. Orijinal hikaye, The United States Steel Hour’un “Fearful Decision” başlıklı 1954 bölümünden geldi . 1956’da Richard Maibaum ve Cyril Hume tarafından uzun metrajlı film Ransom! Glenn Ford , Donna Reed ve Leslie Nielsen’in oynadığı . Filmde ayrıca etkilendi Evan Hunter ‘ın polis prosedürel roman King’in Ransom .

Multi milyoner Tom Mullen ve eşi Kate bir bilim fuarına katılırken oğulları Sean kaçırılır. Sean, Mullens’in yemek tedarikçisi Maris Conner, Clark ve Cubby Barnes kardeşler ve Miles Roberts ve Maris’in erkek arkadaşı ve kaçırılmanın arkasındaki beyin olan Dedektif Jimmy Shaker tarafından bir daireye götürülür. Tom ve Kate, kaçıranlardan 2.000.000 $ talep eden bir e-posta alır. Tom, New York City’deki çatı katından Özel Ajan Lonnie Hawkins yönetiminde faaliyete başlayan FBI’ı arar. Tom özel olarak, Mullen’ın iş skandallarından birinin ardından hapishanede olan sendika makinisti Jackie Brown’un arkasında olabileceği inancını dile getirir. Brown’ı hapishanede ziyaret ederler, ancak kaçırma ile herhangi bir ilgisi olduğunu kızgın bir şekilde reddeder.

Tom, FBI’ın fidyeyi teslim etme talimatını kabul eder . Sesini elektronik olarak gizleyen Shaker’dan bir telefon çağrısı alan Tom, talimatlarını yerine getirir. Bir New Jersey taş ocağında Cubby ile tanışır, ancak Cubby Shaker’ın kendisine söz verdiği talimatları vermediğinde parayı teslim etmeyi reddeder. Bir kavga başlar ve FBI araya girip Cubby’yi vurur. Sean’ın yerini açıklamadan ölür. Shaker daha sonra başka bir düşüş düzenler. Tom başlangıçta parayı tek başına almayı kabul ederken, Sean’ın canlı olarak iade edileceğine dair bir garanti olmadığını anlar ve bunun yerine televizyonda fidyeyi kaçıranların kafalarına bir ödül olarak sunmak için görünerek, ödülü geri çekeceğine ve tüm suçlamaları düşüreceğine söz verir. kaçıranlar oğlunu canlı ve zarar görmeden iade eder.

Arabulucu (1998)

The Negotiator , F. Gary Gray tarafından yönetilen1998 Amerikan aksiyon gerilim filmidir . Bu yıldız Samuel L. Jackson ve Kevin Spacey iki uzman rehin müzakereciler ve Şikago polisi teğmen olarak. Film, 29 Temmuz 1998’de Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterime girdi, eleştirmenlerden genel olarak olumlu eleştiriler aldı ve dünya çapında 88 milyon dolar hasılat elde etti.

Chicago Polis Departmanının doğu bölgesinin en iyi rehine müzakerecisi olan Teğmen Danny Roman, ortağı Nate Roenick, ismini vermeyi reddettiği bir muhbire göre, kendi birimlerinin üyelerinin büyük miktarda parayı zimmete geçirdiğini söyledi . Roman’ın yönetim kurulu üyesi olduğu bakanlık engellilik fonu. Roenick, Roman’a muhbirinin İç İşleri’ne bahsetmediğini, çünkü onların da dahil olabileceğini düşündüğünü söyler . Roman başka bir toplantıya gittiğinde, diğer polisler gelmeden birkaç saniye önce Roenick’i ölü bulur ve Roman’ı ana şüpheli olarak belirler.

Roenick’in zimmete para geçirmeye karıştığından şüphelenilen muhbirinin cinayeti soruşturmakla görevlendirildiği IAD müfettişi Terence Niebaum’un görevlendirilmesi Roman için işler daha da kötüleşir. Roenick’i öldüren silah, Roman’ın üzerinde çalıştığı bir davayla bağlantılı olduktan sonra, Niebaum ve diğer müfettişler Roma evini araştırdılar ve zimmete geçirilen para miktarlarından birine eşit bir depozito ile bir denizaşırı banka hesabı için belgeler keşfettiler . Roman, silahını ve rozetini teslim etmeye zorlanır ve meslektaşları, masumiyet protestolarına şüpheyle yaklaşır. Zimmete para geçirme ve cinayet suçlamaları beklenirken Roma, Niebaum’un ofisine hücum eder ve ona kimin tuzak kurduğuna dair cevaplar ister. Niebaum cevap vermeyi reddettiğinde Roman, Niebaum’u, idari asistanı Maggie, polis komutanı ve Roman’ın arkadaşı Grant Frost’u ve iradesini alır.dolandırıcı Rudy Timmons rehine olarak.

Yaşam Kanıtı (2000)

Proof of Life , Taylor Hackford tarafından yönetilen ve üretilen2000 Amerikan aksiyon gerilim filmidir . Başlık, bir kaçırılma kurbanının hala hayattaolduğunu kanıtlamak için yaygın olarak kullanılan bir ifadeye atıfta bulunuyor. Filmin senaryosunu tarafından yazılmıştır Tony Gilroy de yapımcı oldu, ve esinlenmiş William Prochnau ‘ın Vanity Fair dergisi makalesinde ‘Ransom Ticarette Maceraları, ve Thomas Hargrove ‘ ın kitabında Uzun Mart Özgürlüğe, Hargrove, fidye için kaçırılma danışmanlığı şirketi Clayton Consultants, Inc.’in kurucusu olan Thomas Clayton tarafından serbest bırakılmasının nasıl müzakere edildiğini anlatıyor Filmde Meg Ryan ve Russell Crowe rol alıyor .

Alice Bowman ( Meg Ryan ) , mühendis kocası Peter Bowman ( David Morse ), petrol şirketi Quad Carbon için yeni bir baraj inşa etmek üzere işe alındığı için (kurgusal) Güney Amerika ülkesi Tecala’ya taşınır . Bir sabah şehirde araba sürerken, Peter trafiğe yakalanır ve ardından Tecala Kurtuluş Ordusu’nun (ELT) gerilla isyancıları tarafından pusuya düşürülür ve kaçırılır . Peter’ın Quad Carbon’un petrol boru hattı üzerinde çalıştığına inanan ELT askerleri, onu ormanda gezdirir .

İngiliz Özel Hava Servisi’nin eski bir üyesi olan Terry Thorne ( Russell Crowe ), Çeçenya’daki başarılı bir rehine kurtarma operasyonunun ardından Tecala’ya geldi . Uzman müzakereci olarak Kaçırma -ve- fidye durumlarda, Peter’ın güvenli bir dönüş için pazarlık yaptığı şirket, Luthan Riski tarafından atanır. Ne yazık ki, Quad Carbon’un iflasın ve devralmanın eşiğinde olduğu ve bu nedenle sigortası olmadığı öğrenildi.adam kaçırma sigortası, böylece Thorne’un hizmetlerini karşılayamazlar. Alice’in kalma isteğine rağmen Thorne ülkeyi terk eder. Alice daha sonra, onu ELT’nin ilk fidye talebini ödemeye çağıran yozlaşmış bir yerel rehine müzakerecisine atanır: 50.000 $ ‘lık “iyi niyetle” ödeme. Ne yapacağını bilmeyen Alice kabul eder, ancak işlem (vicdanı nedeniyle) yardıma dönen Thorne tarafından durdurulur. Rekabetçi bir müzakereci ve eski Yeşil Bereli Dino ( David Caruso ) ona yardım ediyor .

Gazap Ateşi (2004)

Gazap Ateşi (Man on Fire) 2004 yapımlı Tony Scott yönetmenliğinde başrolünü Denzel Washington’un oynadığı bir aksiyon filmidir. 70 milyon dolarlık bütçesi olan film iyi bir çıkış yapmıştır.

John Creasy (Denzel Washington) zamanında çalıştığı işini bırakmış, CIA’deki işinden insan öldürmüş olduğu için kendisine de kızgındır ve kendisi için artık hayatın bir önemi yoktur. Bir gün eski arkadaşı olan Paul Rayburn (Christopher Walken) ile görüşür. Rayburn ona bir korumalık işini teklif edince, Creasy bunu kabul eder. Çünkü artık çocuk kaçırma olayları çok ilerlemiştir. Ve bu çocukların büyük kısmı hayatını kaybetmektedir.

New Mexicoda kendisi gibi bir korumaya ihtiyacı olan aileyle görüşür ve anlaşırlar. Artık ailenin tek çocuğu olan 9 yaşındaki küçük kız Pita (Dakota Fanning), John’un korumalığı altındadır. İlk günde kendisini öldürmek bile istese de yine depresyondan yavaş yavaş çıkmaya başlar. İşinin ilk gününde Pita’yi pek sevmez, Pita John’la arkadaş olmak istemektedir ve bunun için ona geçmişi ile bazı sorular sormaktadır. Buna John sinirlenince, Pita da Creasy’den biraz uzaklaşır. Ancak bu olay sadece ilk günü kapsar. Geçen günlerde, ki özellikle ailenin iş gezisinde olduğu zamanlarda Creasy Pita’ya çok yardımda bulunur ve arkadaş olurlar. Hatta çok uzun bir zaman için içinde gülmeyen Creasy’i Pita güldürmeyi başarmıştır. Pita’nın yüzme yarışında en fazla üçüncü olduğunu gören John, Pitayı yüzme konusunda eğitir ve Pita birinci olur.

Bir gün Pita’yı müzik öğretmeninin yanına getirtirken vurulur ve Pita kaçırılır. Creasy Pita için tekrar adam öldürmeye ve hayatından bile vazgeçmeye hazırdır ancak olayları araştırdıkça işin içinde olan sürpriz insanlarla karşılaşmasına az kalmıştır.

Rehine (2005)

Hostage Yönetmenliğini Florent Emilio Siri’nin yaptığı ve Bruce Willis’in başrolde oynadığı 2005 yılı yapımı ABD filmidir.

Jeff Talley, Los Angeles’ta rehineler için arabuluculuk yapan bir polistir. Bir gün bir çocuğu rehin almış bir adamın intiharına ve çocuğu öldürmesine engel olamayınca bunalıma girer ve ufak bir kasabaya tayinini ister. Karısı ve çocuğu ile geldiği kasabada kaybettiği huzuru arayan Talley’i büyük sorunlar bekliyordur. Bir araba çalmak derdinde olan üç genç kasabada yine çalıntı bir kamyonetle dolaşırlarken bir markette lüks bir jeep görürler. Jeep’i gözlerine kestiren üç genç jeep’e gideceği evine kadar takip ederler. Duvarı aşıp gizlice eve girerler ve Jeep’in sahibi olan Walter Smith ve çocuklarını rehin alırlar. Smith’in oğlu Tommy evdeki gizli alarmı çalıştır. Kasaba karakolundan bir bayan polis memuru evi kontrole gider fakat tam bir psikopat olan Marshall (Ben Foster) tarafından öldürülür. Bunun üzerine tüm kasaba polisi ve helikopterler evi kuşatır. Ancak Walter Smith’in evinde bir mafya babası olan Sonny Benza’nın milyonlarca doları bulunmaktadır. Durumu öğrenen Benza da adamlarına talimat vererek, Polis Şefi Talley’in karısını ve kızını rehin alır ve karşılığında Smith’in evinde bir DVD kapağında şifrelerin bulunduğu CD’yi alıp getirmesini ister.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir