Fringe’e misafir geldi

Dünyayı kasıp kavuran Lost dizisinin baş kahramanlarından Hugo, bu sefer Massive Dynamic’de güvenlik görevlisi olarak karşımıza çıktı.

Dünyayı kasıp kavuran Lost dizisinin baş kahramanlarından Hugo, bu sefer Massive Dynamic’de güvenlik görevlisi olarak karşımıza çıktı.

Bölümün başında Walter ile Hugo monitörler karşısında sohbet ediyorlar. Uyuşturucu bir maddeye benzer bir şey içiyorlar. Yapımcılar arasında J.J.Abrams olduğu için; bölümde Hugo’yu oynatarak, küçük bir Lost çağrışımı yapmış olmalılar.

Evet bölüm böyle ilginç başladıktan sonra gelelim asıl meseleye. Bu bölümde konu yer çekimine nasıl karşı gelinebileceği. Oğlu tekerlekli sandalyede yaşayan bir uçak tasarımcısının tesadüf eseri Osmiyum ile Lutesyum denilen iki ağır elementi karıştırarak bulduğu yeni madde kana karıştırıldığı zaman havadan daha hafif bir element elde diliyor. Dolayısıyla bu madde enjekte edilen kişiler havada uçabiliyor.

Ben fizik ve kimyadan fazla anlamam ama sanki nesnelerin uçmasının havadan daha hafif ya da ağır olmalarıyla alakalı değil, yer çekimiyle alakalı olduğunu biliyorum. Bu nedenle kritik bir hata yapıldığını düşünmekteyim. Konuyu bilim adamlarına havale ederek devam ediyorum.

Araştırmalarını tamamlamak için çok sayıda Lutesyum’a ihtiyaç duyan bilim adamı spor salonundan seçtiği sakatları kandırıp onlara uçma vadederek projesini tamamlamaya çalışıyor. Tabi bu denemelerin hepside deneklerin ölümüyle sonuçlanıyor.\r\n\r\nDeneklerin gerekli maddeyi çalma girişimlerinde güvenlik görevlilerine yakalanmalarıyla devreye Sınır Bilimi ekibi giriyor. Olaylar bu şekilde eikibin araştırmasına dahil oluyor. Fakat bu bölümde Walter olaydan daha çok eski ortağı Belly’ye duyduğu özlem ve onu geri getirme çabasıyla meşgul oluyor.

Sonunda Belly’nin kullanılmayan eski ofisinde bulduğu bir dosyadan yola çıkarak Belly’nin ruhunu geri getirebileceği fikrine kapılarak, kendini Nina’nın odasına atıyor. Çünkü Walter’a göre Belly’i geri getirecek anahtar Nina’ya miras bıraktığı gong. Walter, bu gongu çalarak Belly’i bekliyor ancak ortaya kimse çıkmıyor. Fakat biliyor ki Belly bir şekilde irtibata geçecek.

İşte tam bu sırada aşk yaşamaya başlayan Olivia ve Peter aralarındaki gizli saklı kalmaması için Peter’ın makina üzerinde çalıştığı gizli ofisinde konuşuyorlar. Peter ona şekil değiştiriciler’den elde ettiği harddiskleri nasıl çözmeye çalıştığını ve bunu başarması için bir anahtara ihtiyacı olduğunu anlatırken aynaya bakan Olivia ona gerekli anahtarın ofisinde olduğunu söylüyor. Ve Peter’a dönerek; “Selam Peter. Seni yeniden görmek güzel.” diyor. Ve anlıyoruz ki Walter’ın beklediği işaret başka bir yerde geliyor.

Sonraki bölümlerde Belly’ninde aktif olarak diziye dahil olacağını düşünüyorum. Zaten önceki sezonlarda diğer tarafta ve Walter’ın makinası sayesinde bu tarafta da kendisiyle görüşülüyordu. Zaten hatırlanacak olursa Olivia’da Belly ile görüşmesinden sonra iki paralel evren olayını anlamıştı. Ama nedense uzun zamandır ondan bahsedilmiyordu.

Evet, Fringe bütün hızıyla ve gizemiyle devam ediyor. Şimdilik çok bariz bir tutarsızlık görmedim. O yüzden dizinin daha uzun zaman devam edeceğini düşünebiliriz.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir