Event’ta saflar netleşiyor

Bir süredir yayına ara verilen Event tüm hızıyla devam ediyor. Ben de sizler için izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

Bir süredir yayına ara verilen Event tüm hızıyla devam ediyor. Ben de sizler için izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

Uzun zamandır bu sayfada sizlerle hep işimle alakalı bilgi ve belgeleri paylaşıyorum. Bir süre önce DiziDizi’netten ByRoN ile bir görüşme yaptım. Yakın bir gelecekte DiziDizi’net’te dizi bölüm yazıları yazmaya başlayabilirim. O yüzden şimdiden kendi sitemde yazarak ısınmaya başlama kararı aldım.

İlk olarak Event ile başlıyoruz. Evet bir süredir ara verilmişti. Geçtiğimiz hafta arka arkaya iki bölüm yayınlandı. Konu olarak bana ilginç gelen dizi de olaylar bir uçak kazasıyla başlıyor. Kaza öyle sıradan bir uçak kazası değil. Amerika Birleşik Devletleri Başkanına ikiz kulelere yapılan gibi kamikaze dalışı yapılarak suikast düzenlenmek isteniyor. Ama son anda bir şey oluyor ve uçak havada kayboluyor.

İşte bu noktadan sonra olaylar anlaşılmaya başlanıyor. Başkan olayı araştırınca yıllardır kendisinden bile saklanan bir proje olduğunu ortaya çıkarıyor. Projenin adı, Inostranka Dağı Projesi. Yıllar önce dünya dışından gelen aynı insan gibi bir takım kişilerin aracı dünyaya düşüyor. Grup ikiye ayrılıyor. Sophia’nın başını çektiği grup olay yerinde kalarak yaralılarla ilgileniyor, sonradan Sophia’nın oğlu olduğunu öğrendiğimiz Thomas ve ekibi oradan uzaklaşarak insanlar arasına karışıyor. Bu yıllar önce olan bir olay ancak bu kişiler hiç yaşlanmıyorlar ya da çok yavaş bir şekilde yaşlanıyorlar. O yüzden aynı eski hallerindeki gibi görünüyorlar.

Kaza yerinde kalan grubu hükümet hemen toplayıp tecrit ediyor. Sorgulanıp incelendikten sonra Virgina’da Inostranka Dağı’nda kurulan bir hapishaneye atılıyorlar. Burada halktan saklanan ve yıllar süren incelemeler başlıyor. İşte bu projeye de Inostranka Dağı Projesi deniyor. Thomas’ın grubu yıllarca boş durmuyor. Teknolojik olarak çok ileride olan bu kişiler insanlar arasına karışarak insanların yeni teknolojiler keşfetmeleri için yol gösteriyorlar. Tabi ki bunları gizli kimlikleriyle yapıyorlar. İşte dizini başındaki uçak kazası bu teknolojinin artık olgunlaştığını göstergesi oluyor. Thomas, başkana suikasttan sonra hapisteki annesinin ve haklının serbest bırakılmasını istiyor. Bu gerçekleşmeyince çok büyük bir bomba patlatıp annesini hapisten kaçırmayı başarıyor.

Thomas’ın planlarını öğrenen Sophia, ona karşı çıkıyor ve yolları ayrılıyor. Son bölümde Thomas, bir uydu yaparak uzaya bir mesaj gönderiyor. Mesajda “Ulaşımınız için gerekli hazırlıklar yapıldı.” deniliyordu. Thomas ayrıca “Portal Düzeneği” adı verilen bir çeşit havaalanı gibi bir yer hazırlıyor. Buraya halkını getirerek insanları köleleştirmeyi planlıyor.\r\n\r\nHapishaneye yeniden bir baskın yapan Thomas’ı o sırada hapishanede olan Milli İstihbarat Direktörü Sterling durdurmaya çalışıyor ama başaramıyor. Thomas kaçıyor.

Bu arada hiç bahsetmediğimiz olayın baş kahramanları Leila ve Sean var. Bu iki aşık olaya ilk bölümde katılıyor. Aslında Sophia’nın halkından olduğunu sonra öğrendiğimiz Michael, Leila’nın babası. İki sevgili tatildeyken Leila’nın küçük kardeşi Sam’i kaçıran Thomas pilot olan Michael’ı o uçağı kullanması için zorluyor. İşte suikastı yapan pilot Michael. Onun kızı Leila’da o günden sonra Sean ile birlikte kardeşini arıyor. Kardeşini de henüz kim olduğunu bilemediğim yaşlı bir adam olan Dr. Dempsey, kaçırıp üzerinde yaşlanma deneyleri yapıyor. İşte bu arayış içerisinde bu olaylarlar karşılaşıyoruz. Aslında dizi Sean ve Leila üzerinden aktarılıyor.

Son olarak Leila kardeşini kurtarıyor, Michael çocuklarına kavuşuyor, Thomas portal düzeneğini tamamlayıp halkına, hazırlıkların tamamlandığını bildiren bir mesaj gönderiyor. Sophia Michael ile anlaşıyor. Sean kendi güvenliği için Leila’dan ayrılmak zorunda kalıyor. Ve bölüm Dr. Dempsey ile sona eriyor. Son sahnede Dr. Dempsey, elidne bir takım formül çizimleri ile birlikte görünüyor. Yardımcısı Sean’ın çocuğu kaçırdığını söyleyince garip bir taş masanın önüne gelerek; öyle sanıyorum ki çok kısa bir zaman içinde yollarımız Sean ile birlikte karşılaşacak diyor. Daha öncesinde yaşlanma ve zamanla alakalı bir şeyler söylüyor ama yardımcısı anlamıyor. Yardımcına verdiği cevap üzerinden seyirciye biraz daha bekleyeceksiniz mesajı verilmiş.

Bana soracak olursanız; Lost ile başlayıp FlashForward ile devam eden zaman/mekan meteforu bu dizide de kullanılmak isteniyor. Kim bilir belki de Dr. Dempsey olarak bildiğimiz kişi geçmişteki Sean olabilir. Son sahneyi izlediğiniz zaman ne demek istediğimi anlayacaksınız.

İlk yazı biraz sezon özeti gibi oldu ama daha önce neler yaşandı onları aktarmak istedim. İnşaallah gelecek bölümleri ve diğer dizileri’de yorumlamaya çalışacağım.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir