Agatha Christie

Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mallowan, nam-ı diğer Agatha Christie, 15 Eylül 1890'da İngiltere'de doğdu.

Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mallowan, nam-ı diğer Agatha Christie, 15 Eylül 1890’da İngiltere’de doğdu.

Babasını küçük yaşlarda kaybeden Agatha Christie, annesi tarafından evde eğitildi. Küçük yaşlarda duygusal konuları ele alan öyküler yazmaya başladı. 11 yaşındayken gazetede resmini gördüğü bir sokak tramvayı hakkında ilk şiirini yazdı.

1914’te Arvhibald Christie adlı bir doktorla evlendi ve Fransa’ya gitti. Mary Westmacott takma adıyla aşk romanları kaleme aldı. Bu isim altında yazdığı “Absent in the Spring” adlı romanını sadece iki günde bitirdi.

İlk polisiye romanı “Ölüm Sessiz Geldi”‘yi kız kardeşi ile bir dedektif hikayesi yazmak üzere girdiği iddia sonucunda kaleme aldı. Altı yayınevi tarafından geri çevrilen kitap, 1920’de Bodley Head Yayınevi tarafından kabul edildi. Agatha Christie, bu kitap için sadece 25 Sterlin ödeme aldı. Romandaki dedektifler, Hercule Poirot ve Miss Jane Marple, kendisine büyük ün kazandırdı. Öyle ki Hercule öldüğünde The New York Times gazetesinde bir ölüm ilanı yayınlandı.

1926’da 11 gün boyunca ortadan kayboldu. Geri döndüğünde kaybolduğu günleri anımsayamadığını açıkladı. 1928’de ikinci evliliğini yaptı. Ünlü dedektif karakteri Miss Marple’ı büyükannesinden esinlenerek yarattı.

Agatha Christie, “Doğu Ekspiresi’nde Cinayet” romanını 1933 yılında İstanbul’da Pera Palas Otel’de yazdı. Kitapları onlarca dile çevrildi ve yaklaşık 2 milyar sattı. 12 Ocak 1976’da 85 yaşındayken hayat gözlerini yumdu. Ardında 82 tane dedektif romanı bırakan yazarın, Mary Westmacott ismiyle 6, Christie Mallowan adıyla 2 kitabı daha bulunmaktadır.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir