Beyefendi sorguda

Polat, Zaza’yı bağışlayacak mı? Suriyeli savcı Leyla’yı öldürebilecek mi? Kurtlar Vadisi Pusu bu sorularla bir sonraki bölüme devretti.

Polat ile Zaza arasındaki amansız takip üzerine yoğunlaşan bir bölüm izledik bu hafta. Zaza, önce, geçtiğimiz bölümün sonunda Hikmet’i çizip kapısının önüne atmıştı. Şimdiyse hastalanmış bir çocuk kılığındaki yeğeni Gaye’yi hastanede çizdi.

Örgüt kanadında ise amaç Suriyeli eliyle savcı Leyla’yı götürmek. Bu iş doğrudan önderliğin emriyle gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla büyük bir planın parçası olduğunu düşünmekteyim. Özellikle bu suikastın Leyla’nın Beyefendi ile görüşmesinden sonra olması manidar.

Leyla, başsavcının uyarılarına rağmen Beyefendiyi sorgulamayı kafasına koymuş. Ona ziyarete gidemeyince telefon edip makamına çağırıyor. Beyefendi ise memnuniyetle geleceğini ifade ediyor. Konuşmanın sonunda Sabri’ye ben düşmanlarımın da dostlarımın da gözlerinin içine bakmak isterim demesi, savcıya bakışı hakkında bize ipucu veriyor.

Leyla görüşmede ona faili meçhul cinayetlerin talimatını verip vermediğini, Kara kod adlı şahsı tanıyıp tanımadığını ve Milli Güvenlik Kurulunda bunların konuşulup konuşulmadığını soruyor. Beyefendi ise her zamanki üslubuyla kimseyi incitmeyecek cevaplar veriyor. Önce devlet büyükleri sormuyor sen bari sor diyerek, hükümete sitem ediyor. Milli Güvenlik Kurulu’nda her şeyin konuşulduğunu ancak devletin cinayet işlemeyeceğini müsaade de etmeyeceğini söylüyor. Kara’yı tanıyıp tanımadığına ise 60 yıldır kara, yeşil, kırmızı her türlü renge boyandığını söyleyerek istenildiği takdirde her türlü yardımı yapabileceğini ifade ediyor. Sorgulamada benim dikkatimi çeken en önemeli nokta ise savcının ısrarla terörle mücadele görevinin verildiğini söylemesiyle Beyefendi, kime verilmiş diye sorunca Leyla’nın Mete Beylerin her ikisine de demesi. Acaba bu Mete beyler kimler? Gizli tanıklar mı yoksa tutuklulardan iki kişi mi? Bu konuda ki araştırmamı sonraki yazımda paylaşacağım.

Görüşme sonunda Leyla bir şey anladı mı bilmem ama ben hiçbir şey çıkaramadım. Her zaman ki gibi Beyefendi kimseyi incitmeden sorunu çözdü.

Polat, kurduğu plan sayesinde Zaza’yı mezarlıkta yakaladı. Meğer Zaza, Cevher’in naşını bunca zamandır otobüste taşıyormuş. Klimaları da sonuna kadar açtırmış Pusat’ı yakalamayı bekliyormuş. Sonunda Pusat teslim olunca da yollar mezarlıkta kesişiyor.

Polat mezarlıkta Zaza’ya sıkacakken, Suriyeli de adliyede savcıya sıkacakken devreye Kara giriyor. Polat’a Zaza’yı bırakması karşılığında savcı Leyla’yı kurtarma teklifinde bulunuyor. Zaza’yla ne işi var bilinmez ama teklifinde ciddi olduğu her halinden anlaşılıyor.

Bunu duyan Polat çıldırsa da yapacağı bir şey olmadığını bildiği için çaresiz kalıyor. Polat’ın ne cevap verdiğini bilmiyoruz. Ancak kuvvetle muhtemel teklifi kabul edecek. Sorun bundan sonra Zaza’yı hangi durumda izleyeceğiz. Araları tamamen mi düzelecek, artık düşman mı olacaklar yoksa Zaza Dayı kaybolup gidecek mi?

İşte tüm bu soruların cevapları ilerleyen bölümlerde oryaya çıkacak. O zamana kadar herkese sıcak günler diliyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir