Birisinin sevgili kızı, diğerinin sevdiği kız

2009 Hokus Fokus yapımı Uzak İhtimal, son zamanlarda yeni yeni izlemeye başladığım ve beğendiğin ender filmlerden biri.

Yönetmenliğini Mahmut Fazıl Coşkun’un yaptığı filmde başrolleri Nadir Sarıbacak, Görkem Yeltan ve Ersan Uysal paylaşıyorlar. Senaristlerin arasında Meksika Sınırı’ndan tanıdığımız Tarık Tufan’da yer alıyor.

Beypazarı’ndan çıkıp İstanbul’a Müezzin olarak atanan bir genç olan Musa ile İtalya’dan geri gelen eski siyasi bir suçlunun arasında kalan bir kadın hikâyesi. Bir tarafta kızı için yanıp tutuşan bir sahaf, diğer tarafta ise Hıristiyan bir kıza âşık olmuş içine kapanık, kendi halinde bir müezzin. Arada annesini doğarken kaybeden, rahibelerin büyüttüğü yetim Klara. Kısaca birisinin sevgili kızı, diğerinin sevdiği kız.

Bu üçgen arasında yaşanan olayların anlatıldığı film, Kültür Bakanlığı desteğiyle yapılmış. İtiraf etmem gerekirse, Türk sinemasının ikinci parlayan dönemlerinin başlarında Kültür Bakanlığı’nın olur olmaz filmlere destek vermesini hep yadırgamışımdır. Ancak bu ve benzeri filmleri gördükçe, bu desteğin ne kadar önemli olduğunu anlıyor insan.

Filmi beğenen sadece ben değilim. Başta Uluslararası İstanbul Film Festivali olmak üzere, birçok jüriden ödül alan film adeta tam bir ödül koleksiyoncu olmuş.
Türk filmlerinde alışık olmadığımız hüzünlü bir sonla biten film tarafımdan iyi kalite olarak etiketlenmiş izlenesi bir film olarak hafızama yerleşmiştir.

Henüz izleme imkânı bulamamış sinemaseverlerin en kısa zamanda izlemelerini tavsiye ederek, kavuşamayanların kavuşması dualarımla.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir