Beyaz Kadın Kaya Resmi

Beyaz Leydi, Brandberg Dağı'nın derinliklerindeki küçük bir kaya çıkıntısında, diğer sanat eserlerini de gösteren bir panelde yer alan bir kaya resmidir.

Beyaz Leydi, Brandberg Dağı’nın derinliklerindeki küçük bir kaya çıkıntısında, diğer sanat eserlerini de gösteren bir panelde yer alan bir kaya resmidir. Damaraland’da bulunan ve ‘The Brandberg’ adı verilen dev granit monolit, Namibya’nın en yüksek dağıdır. Resmin Alman adı Weiße Dame.

Resim uzun zamandır arkeolojik bir ikilem olmuştur ve kökenleri, yazarlıkları ve tarihlendirmeleri üzerine birkaç farklı hipotez ortaya konmuştur. Şimdi genellikle en az 2000 yıl öncesine dayanan bir bushmen resmi olarak kabul edilmektedir.

Konum ve Açıklama

“White Lady” arkeolojik alanı, Brandrix Massif üzerinde, Urix bölgesindeki Khorixas’tan Hentie Körfezi’ne giden yola yakın bir konumdadır. Brandberg’in kendisi, kaya barınaklarına ve mağaralara dağılmış 1.000’den fazla bushmen resmine ev sahipliği yapıyor. “Beyaz Leydi Grubu”, “Maack Sığınak” olarak bilinen bir mağarada bulunur ve yaklaşık 5.5 m x 1.5 m boyutlarında bir kaya panelinde, birçok insan figürünün yanı sıra oriksleri de tasvir eder. “Beyaz Leydi” gruptaki en detaylı insan figürüdür ve yaklaşık 39,5 cm x 29 cm boyutlarındadır. Beyaz Leydi’ye ulaşmak için, engebeli arazide, normalde kuru Tsisab nehrinin geçidi boyunca yaklaşık 45-60 dakika yürüyüş yapmak gerekir.

Genellikle resmin bir tür ritüel dans gösterdiği ve “Beyaz Leydi” nin bir şaman olduğu varsayılır. Vücudunun boyandığını veya bacaklarında ve kollarında bir çeşit dekoratif aparat taktığını gösteren beyaz bacakları ve kolları var. Bir elinde bir yay, diğerinde belki de bir kadeh tutar. Yay ve oriks nedeniyle, resim aynı zamanda bir av sahnesi olarak yorumlanmıştır. Şaman / hanım dışında, diğer insan figürleri daha az ayrıntıya sahiptir ve çoğunlukla tamamen siyah veya tamamen beyazdır. Orikslerden birinin insan bacakları vardır. Resim muhtemelen koyu sarı, odun kömürü, manganez, hematit, kan serumu, yumurta akı ve bağlayıcı ajan olarak kullanılan kazeinden yapılmıştır.

Resim ilk olarak 20. yüzyılın başlarında keşfedildiğinden beri ciddi hasar görmüştür. Birkaç on yıl boyunca, turistler renkleri resimlerinde daha net hale getirmek için resme su döküyorlardı, böylece resmin çabuk solmasına neden oluyordu. Site şimdi Namibya’nın korumalı bir miras alanıdır ve ziyarete yalnızca resmi rehberlerle izin verilmektedir. Resimlerin daha iyi korunması için parkurun uzak ucunda torbalara ve şişelere izin verilmez.

Birçok turist protestosu sayesinde, metal tel ağın yerini daha iyi bir görüntü için sadece iki metal çubuk aldı.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir