Kral Pakal

K'inich Janaab Pakal I ( Maya telaffuzu: [k'ihniʧ xanaːɓ Pakal] ) olarak da bilinen Pacal , Pacal Büyük , 8 Ahau ve Güneş Kalkanı (Mart 603 - Ağustos 683), idi ajaw arasında Maya kenti Kolomb öncesi Mezoamerikan kronolojisinin Geç Klasik döneminde Palenque devleti.

K’inich Janaab Pakal I ( Maya telaffuzu: [k’ihniʧ xanaːɓ Pakal] ) olarak da bilinen Pacal , Pacal Büyük , 8 Ahau ve Güneş Kalkanı (Mart 603 – Ağustos 683), idi ajaw arasında Maya kenti Kolomb öncesi Mezoamerikan kronolojisinin Geç Klasik döneminde Palenque devleti . 615 Temmuzunda tahta çıktı ve ölümüne kadar hüküm sürdü. 68 yıllık bir saltanat sırasında – tarihte herhangi bir egemen hükümdarın beşinci en uzun doğrulanmış regnal dönemi , dünya tarihinin binyıldan uzun süredir en uzun, ve hala Amerika tarihinin en uzun ikinci —Pakal’ı, Palenque’in hayatta kalan en önemli yazıtlarının ve anıtsal mimarisinin yapımından veya genişletilmesinden sorumluydu. Pakal, yalancı arkeolojik spekülasyonlarınkonusu haline gelen lahitinin oyulmuş kapağındaki tasviri nedeniyle popüler kültürde belki de en iyi bilinir.

Adının güvenli kaybolmamış gelen deşifre edilmeden önce Maya yazıtları , bu cetvel dahil takma ve yaklaşımlar, bir ürün yelpazesine göre bilinen olmuştu Pakal veya Pacal , Güneş Kalkanı , 8 Ahau olarak ve (bilindik) Pacal Büyük . Pakal kelimesi Klasik Maya dilinde ” kalkan ” anlamına gelir .

Modern kaynaklarda onun adını da bazen şu eklenir regnal sayı, ya Palenque hanedan soyundan onu önce veya sonra bu adla diğer yöneticiler, onu ayırt etmek. Şaşırtıcı bir şekilde, zaman zaman ya “Pakal I” ya da “Pakal II” olarak anılmıştır. Pakal II olarak ona atıfta bulunulması, anne babasının büyükbabasını (c.612’de ölen) de Janahb Pakal olarak adlandırıyor . Bununla birlikte, büyükbabası bir sıra sıralamasının şahsiyeti olmasına rağmen, kendisi bir kral gibi görünmüyor. Bunun yerine Pakal I adı kullanıldığında, bu onu daha sonra bilinen iki Palenk hakimiyeti olan Kʼinich Janaab Pakal II’den (c. 742 hükmü ) ve Janaab Pakal III , son bilinen Palenque hükümdarı (hüküm c.799).

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir