Dur-Şarrukin

Günümüzde Horsabad olarak bilinen Dur-Şarrukin ("Sargon Kalesi", Arapça: دور شروكين), Asurlu II. Sargon döneminde Asur'un başkentidir. Horsabad, Irak'ın kuzeyindeki, Musul'un 15 km kuzeydoğusunda bulunan bir köydür.

Günümüzde Horsabad olarak bilinen Dur-Şarrukin (“Sargon Kalesi”, Arapça: دور شروكين), Asurlu II. Sargon döneminde Asur’un başkentidir. Horsabad, Irak’ın kuzeyindeki, Musul’un 15 km kuzeydoğusunda bulunan bir köydür. Büyük şehir, tamamen MÖ 706 öncesi on yılda inşa edildi. Sargon’un savaşta beklenmedik ölümünden sonra, başkent 20 km güneydeki Ninova’ya kaydırıldı.

II. Sargon, MÖ 722’den 705’e kadar egemenlik sürmüştür. Kereste ile diğer malzeme ve zanaatkarların talepleri çağdaş Asurca mektuplarında belgelenmiştir. İnşaat işçileri borçları, yeterli bir işgücünü oluşturmak için iptal edilmiştir. Kasaba çevresi içindeki araziler ekime ayrılmış ve Asur’un yetersiz yağ üretimini arttırmak için zeytinlikler ekilmiştir. Büyük şehir, MÖ 706 öncesindeki on yılda inşa edilmiştir. Sargon 705’teki bir savaşta öldürüldü. Şehrin inşası asla tamamlanmadı ve Asur İmparatorluğu’nun düştüğü bir yüzyıl sonra tamamen terk edildi.

8 Mart 2015 tarihinde Musul Saeed Mamuzini’deki Kürt yetkilisine göre Irak ve Şam İslam Devleti, Dur-Şarrukin’in yağma ve yıkımına başlamıştır. Irak Turizm ve Antikalar Bakanlığı aynı gün ilgili soruşturmayı başlattı.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir