El Caracol Gözlemevi

Gözlemevi olan El Caracol , Chichen Itza'nın Kolomb öncesi Maya uygarlığı alanında eşsiz bir yapıdır . İspanyolca'da 'salyangoz' anlamına gelen El Caracol , kulenin içindeki sarmal merdiven nedeniyle isimlendirilmiştir.

Gözlemevi olan El Caracol , Chichen Itza’nın Kolomb öncesi Maya uygarlığı alanında eşsiz bir yapıdır . İspanyolca’da ‘salyangoz’ anlamına gelen El Caracol , kulenin içindeki sarmal merdiven nedeniyle isimlendirilmiştir.

Yapı, Üst Platformdaki stel tarafından Mesoamerikan kronolojisinin Post Klasik dönemi olan MS 906’ya tarihlenmektedir.

El Caracol’un eski bir Maya gözlemevi binası olduğu ve Chichen Itza çevresindeki bu işlev için doğal bir belirteç olmadan Yucatán’ın düzleştirilmiş peyzajı nedeniyle Maya halkının gökyüzündeki değişiklikleri gözlemlemesi için bir yol sağlaması önerilmektedir. Gözlemciler Yucatán Yarımadası’ndaki bitki örtüsünün üstündeki gökyüzünü hiçbir engel olmadan görebilirler.

Maya gökbilimcileri çıplak gözlemlerden Venüs’ün batıda göründüğünü ve yılın farklı zamanlarında doğu ufuklarında kaybolduğunu ve bir döngüyü tamamlamanın 584 gün sürdüğünü biliyorlardı.

Ayrıca, bu Venüs döngülerinin beşinin sekiz güneş yılına eşit olduğunu biliyorlardı. Venüs nedenle sekiz yıllık aralıklarla kuzey ve güney uç bir görünüm yapmak istiyorum.

Chichén Itzá’nın Mezoamerikan sakinlerini ilgilendirdiğine inanılan 29 olası astronomik olaydan (tutulmalar, ekinokslar , gündönümü , vb.) , Yapıda 20 kişilik görüş hatları bulunabilir. Kulenin El Caracol üzerinde duran bir kısmı kaybolduğundan, diğer gözlemlerin asla tespit edilmemesi mümkündür.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir