Devlet’in başı dertte

Tank brifinginde ki devlet erkanına saldıran Ersoy, Polat’ın müdahalesi sonucu başarılı olamıyor. Geçen bölümde vadiye katılan Kâşifoğlu’nun, güvenliğin içindeki adamı, devlet büyüklerini, doğruca Ersoy’un kucağına götürüyor. Ama Polat’ın müdahalesi sonucu kurtuluyorlar.

Böylece, Kâşifoğlu’nun da ülke gündemine yön verenlerden olduğu anlaşılıyor. Ersoy’un peşinden giden Polat, kaza yapınca Ersoy kaçıyor.
Nazife anne ameliyat oluyor. Sağ salim ameliyattan çıkıyor ancak doktorun söylediğine göre büyük ihtimal yürüyemeyecek.

Feller ve Ünsal, Usame Bin Ladin’in öldürülmesi konusunu tartışıyor. Neden şimdi öldürüldü sorusuna Feller, onun devri kapandı, yirmi yıl Sovyetler Birliği’nden sonra ortaya çıkan düşman açığını kapadı diye yanıt verdi. Çıkarlarımıza kim karşı çıkarsa yeni düşman o olacak diye devam etti.

Kazım Kaşifoğlu, bağlantılarını kullanarak, cumhurbaşkanı ile görüşüyor. Onu hükümeti azledip yurtdışına gitmesi için tehdit ediyor. Odaya girdiği zaman verdiği selam ile eski bir asker olduğu anlaşılıyor.

Başbakanı, kuvvet komutanlarını, istihbaratçıları ve tüm önde gelen devlet adamlarını toplantıya çağıran cumhurbaşkanı, nasıl bir strateji izleyeceklerini belirlemek için görüş alışverişinden bulunuyor. Toplantıdan, başbakanın önerisiyle, devletin tüm birimlerini ortaklaşa yapacağı bir operasyonla yakalanıp mahkeme önüne çıkarılması kararı çıkıyor.

Demek ki bazıları da mahkeme önüne çıkmadan yok ediliyor. Burada şu soru aklıma geliyor. Acaba terörist başı neden bu kategoride öldürülmedi? Cevap basit. Her şey bir denge oyunu. Öyle gerekti öyle oldu.

Son zamanlarda hırçınlaşmaya başlayan savcı Leyla, İnci’ye yaptığından dolayı kendisine sitem eden nişanlısına parmağındaki yüzüğünü çıkarıp masaya koyuyor.
İnci’ye yapılan muamele yüzünden başbakana şikayete giden Tataroğlu’na başbakan çok sert davranıyor.

Avrupa’da yaşayan bir alevi olduğunu anladığımız birisi gelip alevi dedesini konferansa katılmaması ve Zülfikar ağayı düşkün ilan edip ondan ayrılması yolunda uyarıyor. Geçen bölümde de yaşanan Alevi kışkırtması devam edecek gibi görünüyor.
Ünsal, Barış ve Hüseyin’e ülkeye gelen Arap sermayesinin paralarının nasıl tutulacağı konusunda talimat veriyor. Bu kısa görüntü, ülkede yaşanan sıcak para bolluğunun da bir göstergesi aslında. İnsanımız, birazda siyasilerin yönlendirmesiyle bu durumu ülkenin gelişmesi zenginleşmesi gibi algılıyor ama aslında olan şey gelen paralar birilerinin çıkarına hizmet ediyor, vatandaşa bir faydası yok.

Günter, Lale Zara ve Avrupalı alevi profesör ile toplantı yaparak hem Kürt açılımı hem de alevi alçımı hakkında görüşerek ayrışma nasıl sağlanır diye fikir alışverişinde bulunuyorlar. Toplantıdan kaos kokusu alıyorum.

Alper de, askeri istihbarat, jandarma ve polis yetkilileriyle bir toplantı yaparak, Ersoy ULUBEY’e yapılacak olan operasyon üzerinde çalışıyor. Anlaşılan birkaç bölüm içinde Ersoy’a bir operasyon yapılacak ve muhtemelen yakalanacak. Sezon sonunda da mahkemeye çıkarılarak suçlu bulunacağını söyleyebiliriz. Muhtemeldir ki bu arada Polat onu öldürür.

Ersoy’un konseyindekiler, yaşananlardan sonra onu desteklemekten vazgeçmeyi düşünüyorlar. Özellikle Barış’ın Ersoy’un parasını paylaşmayı teklifinden sonra daha da netleşiyor durum. Ancak Murat bu duruma itiraz edip ayrılıyor. Diğerleri Polat’la aralarını nasıl düzelteceklerini düşünüyorlar.

İsrail’deyim diyerek başbakanın toplantısına katılmayan Şamir, Ersoy’un ipini çekiyor. Devletin yapacağı operasyondan canlı çıkmaması için ne gerekiyorsa yapılması talimatını veriyor.

Günter ve Feller’i makamında kabul eden başbakan, Ersoy ULUBEY’e bir devletin destek verdiğinin somut kanıtını bulursak bunu savaş sebebi sayacağız diyerek onları uyarıyor.
Ersoy’a yapılacak olan operasyonu Polat’tan saklayan Alper’in şüpheli tavırlarını gören Polat, Abdülhey’i onu takip etmesi için görevlendiriyor.

Feller, Şamir’in evine bir operasyon düzenleyerek, onu Türkiye’yi terk etmesi için uyarıyor. Burada söyledikleri geçmiş hakkında önemli ipuçları veriyor. Ersoy’u kast ederek benim eğittiğim kişiye yanlış bir eylem yaptırdın ve sonucuna katlanacaksın diyor. Böylece Ersoy’un aslında başlangıçta Amerika’nın çıkarlarına hizmet ettiğini öğreniyoruz.

Bu durum bize gösteriyor ki İsrail sadece Amerika’nın koruması altında çok güçlü. Amerika arkasından çekildiği takdirde o kadar güçlü olmadığı görünüyor.

Yukarıda birkaç bölüm sonra diye tahmin ettim ama Abdülhey, Alper’i takip ederek Ersoy’a yapılacak operasyonu öğreniyor. Devlet, önümüzdeki bölümde Ersoy’u paketleyecek gibi görünüyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir