Bu bir pelikan bildirisidir

Storm Boy, Colin Thiele’nin aynı adı taşıyan romanından uyarlanan Avustralya yapımı bir drama filmi.

Yalnız bir çocuk ve onun babasıyla birlikte kıyıdaki vahşi doğada yaşayan evcil hayvan pelikanları hakkında çekilmiş ilk uyarlaması Henri Safran tarafından çekilmiştir. 1976 yapımı uyarlamanın fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

1976 Yapımı Uyarlamanın Resmi Fragmanı

Filmin 2019 uyarlaması ise Shawn Seet tarafından yönetildi ve National Geographic’in 2017 yapımı Genius (Dahi) serisi ile gönüllere taht kuran Geoffrey Rush ve Jai Courtney gibi usta oyuncular rol alıyor.

İçe kapanık bir çocuğun babasıyla birlikte yalnız yaşadıkları bir doğal yaşam alanında bulduğu yavru pelikanlarla geçen hikayesini, sanayileşme ve doğal yaşam çatışması başlığıyla izleyeceksiniz. Filmde Mr. Proud (Gururlu), Mr. Ponder (Düşünceli) ve filmin baş kahraman olan pelikan ve adını Kral Arthur’un Yuvarlak Masa Şövalyeleri’nden en çelimsizinden alan Mr. Percival (Çelimsiz) adındaki üç pelikanla Mantawu Mgauriri (Storm Boy) lakaplı bir çocuğun yaşadığı duygusal macera konu ediliyor.

2019 Yapımı Uyarlamanın Resmi Fragmanı

Filmi izleyince, aslında bu bir pelikan bildirisidir diye bağırdığını duyabiliyorsunuz. Bu öyle bir ses ki; doğal yaşam alanlarını koruyun, avlanma kontrolü getirin, sanayileşme ve kentleşme baskısıyla hayvanların göç yollarını ve üreme bölgelerini yok etmeyin, yerli halkın yaşam alanlarını ve yüce yaratıcının sanki cennetten bir köşe niteliğinde dünyaya serpiştirdiği bu yerleri modern yaşama kuran etmeyin diye haykırıyor.

Küçük ve merhamet dolu bir yüreğin üzerinden büyüklere anlatılan bu hikayenin daha iyi bir gelecek için büyüklere bir nebze bile olsa rehber olabilmesi ümidiyle.

Yuvarlak Masa Şövalyeleri

Yuvarlak Masa Şövalyeleri, Britanya mitolojisinde geçen, Kral Arthur’un maiyetinde olan en yüksek şeref rütbesini almış kişilerdir. Toplantı yaptıkları masa, üyelerin arasındaki eşitliği temsilen başsız ve ayaksız yapılmıştı. Hikâyelere göre üyelerin sayısı 12’den 150(ya da fazlası)’ye değişmektedir. Winchester Kalesi’nde bulunan 1270’lerden kalma Winchester masasının üzerinde 25 tane şövalye ismi yazılıdır.

Percival Nedir?

Bu şovalyelerden birisinin adı da Sir Percival (Perceval, Peredur), Pellinore’nin oğludur. Anlatılana göre şovalyeelr arasında en çelimsiz olanı o olmasına rağmen hayatta kalmayı başarmıştır. Bu yüzden çocuk pelikana bu ismi vermiştir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.