Bayram değil seyran değil eniştem beni neden öptü?

"Bayram değil, seyran değil, eniştem beni niye öptü?" ve "Ancak bayramda, seyranda görüşüyoruz!" derken kullandığımız seyran sözcüğünün ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

“Bayram değil, seyran değil, eniştem beni niye öptü?” ve “Ancak bayramda, seyranda görüşüyoruz!” derken kullandığımız seyran sözcüğünün ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

Ulusal ya da dinsel yönden önemi olan, kutsal sayılan ve ulusça kutlanan gün olan bayramı anlatmaya gerek duymuyorum. Her zaman bayramla birlikte söylenen, seyran kelimesi ne anlama geliyor gelin birlikte ona bir bakalım.

Arapça kökenli bir kelime olan seyran; dolaşmak, gezmek, gezinmek manalarına gelmektedir. Tek başına kullanıldığı zamanlarda genellikle; seyran etmek, seyran eylemek şeklinde karşımıza çıkıyor.

En çok akılda kalan kullanımı olan “Bayram değil seyran değil eniştem beni neden öptü?” şeklindeki deyimi de açıklayarak konuyu tamamlayalım. Bu ifade genelde; şaşılacak, beklenmedik bir şey olduğu zaman olayı vurgulamak için kullanılır. Beklemediğiniz bir kişi, beklemediğiniz bir zamanda sizin beğeneceğiniz bir şey yaptığı zaman söylenecek en uygun cümledir.

“Sallanı sallanı suya gidersin / Su değil meramın, seyran edersin” -Halk türküsü.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir