Windows 10’da TUR yazısından nasıl kurtulunur

Windows 10 yüklü bilgisayarınızda, bazen bir sebeple bilgisayarınızın bildirim alanında birdenbire TUR yazısı görünmeye başlar. Bu klavyenizin dilini gösteren işarettir. Siz de benim gibi kontrol ve düzen hastasıysanız böyle gereksiz bir bilginin orada yer alması sinirinize dokunabilir. Bu durumda, aşağıdakileri uygularsanız bu sorundan hızlıca kurtulabilirsiniz.

Öncelikle, Başlat -> Ayarlar yolunu izleyerek Windows Ayarları (eski Denetim Masası) ekranına ulaşıyoruz. Cihazlar –> Yazma yolunu izleyerek, “Yazma Ayarları” ekranına geçiyoruz.

Bu arada, Arama ekranında, “yazma” metinin aratıp, karşımıza çıkan Arama Ayarları bağlantısına tıklayarak da aynı ekrana ulaşabiliriz.

Sayfayı en alta kaydırarak, “Gelişmiş klavye ayarları” butonuna tıklıyoruz. Burada eğer “Kullanılabilir olduğunda masaüstü dil çubuğunu kullanın” seçili değilse seçili hale getirip “Dil çubuğu seçenekleri” butonuna tıklıyoruz.

Son olarak Dil Çubuğu seçeneklerinden Gizli seçeneğini seçip Tamam butonuna bastığımızda bildirim alanındaki TUR yazısı kaldırılmış olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir