Tiahuanaco Yüzleri

Templete Subterraneo, Kalasasaya'ya girişin önünde, zemin seviyesinden yaklaşık iki metre aşağıda bulunan geniş bir alandır ve diğer şeylerin yanı sıra 170'den fazla insan ırkının yüzünü gösteren dikey monolitlerle sınırlanan dörtgen bir plana sahiptir.

Bolivya’da, deniz seviyesinden 4000 metre yükseklikte, And platosunun tam ortasında, büyüleyici bir muamma ve Latin Amerika arkeolojisi için en önemli yerlerden biri olan megalitik Tiahuanaco şehri duruyor. İzleri, yüzyılların karanlığında kısmen kaybolan ancak taş binalarının ihtişamında yankılanan bin yıllık bir tarihi anlatıyor.

Birkaç yıl önce, arkeolog Lorenzo Epis Akakor Coğrafi Keşif Başkanı ve Akapana piramidi içinde bir dizi gizli yeraltı tüneli tanımlayan bilimsel projeler başkanı Dr. Soraya Ayub liderliğindeki İtalyan ekibinin üyeleriyle tanıştım. Tiahuanaco’daki en esrarengiz binalar. PAAK-AKAKOR proje araştırmasını yürüten ekibin iki üyesi 2006 ve 2007’de başladı, Tiahuanaco’nun nasıl büyük ilgi gören bir arkeolojik kompleks oluşturduğunu açıkladı. Büyük eserler arasında, Andean’ın “Tanrı” dediği bir karakterin etrafında üç sıraya bölünmüş 48 figürle süslenmiş, yaklaşık 10 tonluk tek bir andezit taş blokta kesilmiş ünlü “Güneş Kapısı” bulunmaktadır.

Templete Subterraneo, Kalasasaya’ya girişin önünde, zemin seviyesinden yaklaşık iki metre aşağıda bulunan geniş bir alandır ve diğer şeylerin yanı sıra 170’den fazla insan ırkının yüzünü gösteren dikey monolitlerle sınırlanan dörtgen bir plana sahiptir. Kafkasyalılar, Negroidler, Asyalılar ve Semitikler gibi! Resmi hesaplara göre bilmedikleri etnik grupları tasvir etmek nasıl mümkün oldu? Yağmur suyu için drenaj sistemi olağanüstüdür ve% 2’lik bir eğimi korur. Arkeolojik bir bakış açısından çok önemli olan, Bennett monoliti olarak da bilinen Pachamama monolitinin, 1932’deki keşfinin veya Estela 10’un onuruna olmasıdır. Anıtsal heykel yaklaşık 20 ton ağırlığındadır ve bir elinde tutar. fincan ve diğerinde bir bıçak antropomorfik motifler.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir