Rise of the Yoda (Yoda’nın Yükselişi)

Bana göre adının Rise of the Yoda (Yoda'nın Yükselişi) olması gereken Star Wars evreninin ikinci serisi olan The Mandalorian'ın ilk 6 bölümü yayınlandı. Bugün sizinle ilk izlenimlerimi paylaşacağım.

Bana göre adının Rise of the Yoda (Yoda’nın Yükselişi) olması gereken Star Wars evreninin ikinci serisi olan The Mandalorian’ın ilk 6 bölümü yayınlandı. Bugün sizinle ilk izlenimlerimi paylaşacağım.

George Lucas tarafından 1971 yılında San Francisco, Kaliforniya’da kurulan Amerikalı film yapım şirketi Lucas Film’in yeni serisi The Mandalorian tüm hızıyla devam ediyor. Yine bir Star Wars evreninde geçen seri de; ne eski imparatorluğa ne de yeni cumhuriyete bağlı olmayan Mandaloryalı bir ödül avcısının uzay gemisi Razor Crest ile yaşadığı hikayesi anlatılıyor.

Son günlerin yükselen trendi Streaming TV pazarına hızlı giriş yapan Disney TV’de yayınlanan seri; sonradan, Büyük Jedi Üstadı, Jedi Konseyi Üyesi, Jedi Yüksek Generali, 800 yıl Jedi eğiten üstat, Yoda’nın bebekliğine bir projeksiyon yapıyor.

Projeyi ilk duyduğumda, Klon Savaşları gibi bir şey bekliyordum ama onun kadar iyi olduğunu söyleyemem. Klon Savaşları, animasyon olması sebebiyle de soluksuz aksiyon ve akan bir hikayeydi fakat bu seride başka bir durum var. Evet aksiyon olan sahneler var ancak her bölümde, Mandalorian’ın birbirinden bağımsız ödül avları olayları dışında bir şey bulamıyorsunuz. Ana hikayeye gelince durum değişiyor. Yoda’nın nasıl ortaya çıktığını, güçlerini nasıl kazandığını ve koskoca Star Wars hikayesinin ortasına nasıl oturacağını izleyeceğimiz ana hikaye bana daha cazip geliyor. O yüzden serinin adının yanlış konulduğunu da söyleyebilirim. Zira hikayeye bakıldığında, ana karakter Mandalorian gibi görünse de aslında hikayenin tam ortasında Yoda duruyor. Bu manada ben olsam serinin adını Rise of the Yoda (Yoda’nın Yükselişi) koyardım.

Serinin beğendiğim bir başka yanı ise müzikleri. Serinin bestecisi Ludwig Göransson diye bir arkadaş. Daha önce bir yerlerde bir şeyler yapmış mı bilmiyorum ancak bu projesinin çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Müzikler hikayeyle birlikte akıyor resmen. Özellikle her bölümün sonunda verilen özetleri izleseniz bile yetecek neredeyse.

Sonuç olarak; Star Wars evreninden hoşlanıyorsanız, biri yolda olan 9 film ve 1 seriyi de izlediyseniz ve elbette; Blaster, Fazer, Uzay, Hiper Uzay, Warp Sürücüsü gibi kavramlar size cazip geliyorsa hiç beklemeden başlayacağınız bir dizi olduğunu bilmelisiniz.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir