O zaman sizi kaynağa yönlendiriyorum

Bugün bayram. Bayram; neşe, huzur ve mutluluk demektir bizde. Ecnebiler, festival der bayrama. Bayramlarda küsler barışır, ayrı olanlar kavuşur o yüzden. Çocuklar mutluluktan uçar zira.

“Allahım! Bize Receb ve Şaban’ı mübârek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.” diye dua eder müminler.

Mübarek’in kutlu dur bizdeki anlamı. İyi işler yapınca kut kazanırdı bozkırdaki atalarım. Çöle gelince mübarek oldu salih amellerin sonucu.

İşte o yüzden böyle dua etti Resulullah; iyi işler yapın ve derecenizi yükseltin ki bayrama ulaşınca neşe, mutluluk ve huzur içinde bir festival yaşayasınız.

Yani bir ödüldür bayram; yetimin elinden tutan, fakiri itip kakmayan, yalan söylemeyen, işi ehline veren, işlerinde istişare eden ve kinleri kendilerini adaletsiz olmaya sev etmeyenlerin ödülü.

İster inanın, ister inanmayın, yeryüzünde bunları yaptıktan sonra zaten mutlu olacaksınız. Çünkü bunlar, Allah’ın yeryüzünde kurduğu yasalardır.

Eğer, insanların arkasından kaş-göz etmediyseniz, konuşurken yumuşak sözlüyseniz, birbirinizin kusurunu araştırmıyorsanız, ölçüyü ve tartıyı eksik yapmıyorsanız, diğer toplulukları alaya almadıysanız, birbirinize lakap takmadıysanız, bildikleriniz gizlemiyorsanız, birbirinizle çekişmiyor sanız ve zulmedenlere meyletmiyorsanız;

Bayramınız mübarek olsun. Daha nice kutlu bayramlara sağlıkla ulaşın.

Yok eğer bunları yapıyor; “ama ben namaz kılıyorum”, “şu kadar hacca/umreye gittim”, “benim sakalım, cübbem, sarığım, başörtüm var”, “falan cemaatin içindeyim, melekler bizim fotoğrafımızı çekiyor, şeyhimiz peygamberle istişare ediyor”, “biz yırttık sen kendine bak” diyorsanız;

O zaman sizi kaynağa yönlendiriyorum.

Çünkü o kaynak, kafamıza vura vura şu uyarıyı yapıyor; “Övgü ancak Allah’a mahsustur. Her şeye acıyan, koruyan ve ceza gününün sahibi odur. Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız. Bize; kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil doğru yolu göster.”

O yüzden sizi, kaynağa, yani Kuran’a, yani Allah’ın ve Peygamber’inin öğretisinin, tek korunmuş ve değerli olan kitabına yönlendiriyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir