Modern bir hayatta kalma mücadelesi

Bugün, modern bir hayatta kalma mücadelesi olan Mads Mikkelsen’in başrolünü oynadığı 2018 yapımı Arctic’i anlatacağım.

Arctic, Joe Penna tarafından yönetilen ve Penna ve Ryan Morrison tarafından yazılmış bir İzlanda filmi. Film, Kuzey Kutbu’nda mahsur kalan bir adamın yaşadığı hayatta kalma mücadelesini konu alıyor.

1991 tarihli ilk filmle başlayan Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs), 2001 de yayınlanan Hannibal ve 2002’de Kızıl Ejder (Red Dragon)’den sonra 2013-2015 yıllarında ortalığı kasıp kavuran Hannibal dizisinin Hannibal Lecter’i Mads Mikkelsen’in muhteşem performansı bile filmi izlemeye değer nitelikte.

Modern dedik çünkü akıllara 1958 yapımı The Old Man and The Sea (Yaşlı Adam ve Deniz) filmi geliyor. Orada da yaşlı bir balıkçıyı canlandıran Spencer Tracy, okyanusta hayatta kalma mücadelesi veriyordu.

Birinde yaşlı bir adamın deniz ve köpek balıkları ile, diğerinde ise genç bir adamın, kutupların bakir ama acımasız zorlukları ve bir kutup ayısı ile mücadelesini izliyoruz. İkincisinde, adamın bir de sorumluluğu var. Başka bir kazadan sağ kurtulan ancak ağır yaralı olan kadına da bakması gerekmektedir.

Aslında senaryo gereği Mars’ta geçmesi gerekiyormuş ancak sonradan değiştirilip çekim kutuplarda yapılmış. Muhtemelen yapımcılar, Matt Damon’un muhteşem performansıyla Golden Globe (Altın Küre) aldığı Ridley Scott’ın 2015 yapımı The Martian (Marslı) filminin başarısının gölgesinde kalmak istememiştir.

Neredeyse hiç diyalog geçmeyen filmde, uçağı düşen genç bir adam olan Overgård karakteri üzerinden insanoğlunun yaşama sevinci ve bu uğurda yapabileceklerinin bir özeti gösteriliyor.

Uçağın düştüğü yerde kalıp, kurtarılmayı beklerken ölecek mi yoksa binlerce km uzaklıktaki istasyona gitmeye çalışırken mi ölecek? Bir karar vermek zorunda olan Overgård, Allah’ın insanoğluna verdiği yaşama güdüsüyle yolculuğu seçiyor.

You may also like...

2 Responses

  1. Ergül Erdem dedi ki:

    Bu gece izliycem inşallah. Senin tavsiye ettiğin bütün filmler harikaydı zaten üstad. Tekrar teşekürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir