İstanbul’da çekilen Hollywood filmleri

Dünyanın eşsiz bir konumunda yer alan, iki kıtanın birleştiği gerdanlık gibi pırıldayan boğaz şehri İstanbul'da çekilen Hollywood filmlerini sizler için derledim.

Dünyanın eşsiz bir konumunda yer alan, iki kıtanın birleştiği gerdanlık gibi pırıldayan boğaz şehri İstanbul’da çekilen Hollywood filmlerini sizler için derledim. Elbette bu güzel şehre kayıtsız kalamayan dev film endüstrisi Hollywood, yüzlerce filmde bu şehri konu alıyor ancak bu yazımızda sadece en çok bilinen 10 filme yer vereceğiz.

Rusya’dan Sevgilerle (1963)

Rusya’dan Sevgilerle; İngiliz yapım şirketi “EON Productions” tarafından 1963’te çekilen Bond serisinin ikinci filmidir. James Bond rolünde ilk film Dr. No’da olduğu gibi yine Sean Connery vardır. Filmin büyük bir kısmı İstanbul’da geçmektedir. Ayrıca bir zamanların ünlü treni Orient Express de filmin geçtiği mekanlardan biridir.

İngiliz Gizli Servisi, James Bond’a Rusların elinde olan Lektor şifreleme makinesini alma görevini verir ve bu amaçla İstanbul’a gönderilir. Aslında Bond bu görevde ezeli düşmanı SPECTRE’nin tuzağıyla karşı karşıyadır. SPECTRE’nin 1 numaralı adamı Ernst Stavro Blofeld bu işin arkasındadır. Blofeld’in tek amacı Ruslar ve İngilizleri birbirine düşürmek ve Lektor’u Ruslar’a geri satarak kar elde etmek değil, aynı zamanda Bond’un sonunu hazırlayarak Dr. No’nun ölümünün intikamını da almaktadır. “Rusya’dan Sevgilerle,” film başlamadan önceki bölümü, kredilerin danseden kadın figürlerine yansıtıldığı son bölümü ve zeki diyaloglarıyla bugüne kadarki Bond filmleri arasında en popüler olanları arasında kaldı.

Dünya Yetmez (1999)

Dünya Yetmez, 1999 yılı yapımı James Bond serisinin 19. filmidir.

Robert King adlı çok zengin bir petrol kralı, uluslararası bir teröristin düzenlediği suikast sonucu öldürülür. Bu suikastin sorumlusu dünyayı ele geçirme planları yapan çılgın terörist Renard’dır.

MI6 Örgütü tarafından Öldürülen petrol kralının güzel kızı Elektra’yı (Sophie Marceau) olabilecek tehlikelerden korumakla görevlendirilen James Bond (Pierce Brosnan), Azerbaycan ve Kazakistan’a yolculuklar yaparak Renard’ı durdurmaya çalışır. Bu arada Dr.Christmas Jones’la da iş birliği yapmaya başlayan Bond’u İstanbul Boğazı sularının derinliklerinde seyreden nükleer bir denizaltıda ölümcül bir mücadele beklerken bir yandanda “M”yi kurtarmak zorundadır.

Altın Yumruk İstanbul’da (2001)

Altın Yumruk İstanbul’da (İngilizce: The Accidental Spy), Teddy Chan’ın yönettiği, Jackie Chan’in başrolünde oynadığı ve 2000 yılında İstanbul’da çekilmiş bir Hong Kong yapımı dövüş sanatları aksiyon filmidir.

Bir Hong Kong filmi olmasına rağmen, diyalogların çoğu özellikle Çince karakterler ile Korece ve Türkçe karakterler arasındaki iletişim sırasında İngilizcedir. Bazı bölümlerde oldukça ciddi bir plana sahip olmasına rağmen, Chan’ın filmlerinde olduğu gibi hala bir miktar mizah içermektedir.

Hong Kong’da bir mağazada egzersiz aletleri satan Bei (Jackie Chan), hayatının sıkıcı ve monoton olduğunu düşünmekte ve eğlence aramaktadır. Bir gün şüphelendiği iki adamı takip eder. Bu adamların bir kuyumcuyu soyma hazırlığı yaptıklarını fark edince harekete geçer ve onlara engel olur. Bu cesareti Bei’nin medya tarafından kahramanlaştırılmasını sağlar. Bu sayede Bei, özel dedektiflik yapan Liu’nun dikkatini çeker; Liu’ya göre Bei, aynı zamanda çok zengin bir işadamının yıllar önce kaybettiği oğludur. Gerçek ailesiyle tanışabilmek için Kore’ye giden Bei, babasının aslında gizli bir casus olduğunu öğrenir. Ancak babası artık çok yaşlanmıştır ve Bei onu bulduğunda ölüm döşeğindedir. Yaşlı babası ölmeden önce, hem cesaretini ölçmek, hem de biraz para kazanmasını sağlamak için onu bir gizli bir projenin ortasına yerleştirmiştir. Kendini bir kedi-fare oyunun içinde bulan Bei’nin yolu Türkiye’ye düşer ve bir süre sonra aslında bir kanser virüsünün bulunması için kendisinin alet edildiğini fark eder. Ancak burada, beraberinde getirdikleri yüzünden başı Türk polisiyle ve uyuşturucu mafyasıyla belaya girecektir. Bundan sonra Bei’nin işi hiç kolay değildir. Peşindeki mafyadan kurtulup virüsü bulmaya çalışacaktır.

Uluslararası (2009)

Uluslararası (Özgün adı: The International), Tom Tykwer tarafından yönetilen 2009 yapımı gerilim filmi. Film Lüksemburg merkezli kurgusal bir banka olan IBBC’nin içinde bulunduğu yolsuzluğu soruşturan bir İnterpol ajanı (Clive Owen) ve bir Amerikalı avukatın (Naomi Watts) etrafında geçmektedir. Şirket silah komisyonculuğu ve bankacı olarak çeşitli yollarla organize suçlar işleyip hükümetleri yozlaştırmaktadır. Bankanın acımasız yöneticileri ise kendi çalışanları dahil karşılarına çıkan tüm tehditleri ortadan kaldırmaktadır.

 • Clive Owen, Louis Salinger rolünde
 • Naomi Watts, Eleanor Whitman rolünde
 • Armin Mueller-Stahl, Wilhelm Wexler rolünde
 • Ulrich Thomsen, Jonas Skarssen rolünde
 • Brían F. O’Byrne, The Consultant rolünde
 • Luca Barbareschi, Umberto Calvini rolünde
 • Haluk Bilginer, Ahmet Sunay rolünde
 • Hakan Boyav, Ahmet Sunay’ın koruması

Takip: İstanbul (2012)

Taken 2 yönetmenliğini Olivier Megaton’un yaptığı bir aksiyon filmi. Filmin gösterim tarihi 5 Ekim 2012 planlanmıştır. Filmin büyük bir kısmı İstanbul’da çekilmiştir. Filmde bazı önemli sahneler Balat, Kadıköy ve Haydarpaşa’da çekilmiştir.

Bir önceki filmde Liam Neeson’un canlandırdığı emekli CIA çalışanı Bryan Mills karakterinin kızını kaçıran ve yine Mills tarafından öldürülen çete elemanlarından birinin babası, bu sefer intikam için Mills’i İstanbul’da peşine düşer.Karısıyla yakalanan Mills kızının yardımıyla işin içinden çıkmaya çalışır.

Filmin ilk resmi fragmanı 21 Haziran 2012’de gösterilmiştir.

 • Liam Neeson – Bryan Mills
 • Maggie Grace– Kim Mills
 • Famke Janssen – Lenore
 • Leland Orser – Sam
 • Rade Šerbedžija – Murad
 • Luke Grimes
 • Aclan Bates

Skyfall (2012)

Skyfall, MGM, Columbia Pictures ve Sony Pictures Entertainment’in Eon Productions tarafından üretilen, James Bond serisinin yirmi üçüncü filmidir. Sam Mendes’in yönettiği bu filmde Daniel Craig James Bond karakteri olarak üçüncü performansını sergiliyor. Filmde James Bond’un M’e karşı sadakati sınanacaktır. Sebebi ise, M geçmişiyle yüzleşmeye başlar. MI6 saldırıya uğramaktadır, böyle olunca da MI6 ne olursa olsun James Bond’un tehdidi bulup onu yok etmesi gerekecektir.

Bu filmin bir bölümü İstanbul, Adana ve Fethiye’de çekilmiştir. Skyfall, Rusya’dan Sevgilerle ve Dünya Yetmez filmlerinden sonra Türkiye’de çekilen üçüncü James Bond filmidir. Film 3D değildir; ancak Imax seçeneği mevcuttur.

 • Daniel Craig – James Bond
 • Judi Dench – M
 • Javier Bardem – Raoul Silva (doğum adı Tiago Rodriguez)
 • Ralph Fiennes – Gareth Mallory
 • Naomie Harris – Eve Moneypenny
 • Bérénice Marlohe – Sévérine
 • Albert Finney – Kincade
 • Ben Whishaw – Q
 • Rory Kinnear – Bill Tanner
 • Ola Rapace – Patrice
 • Helen McCrory – Clair Dowar

Son Umut (2014)

Son Umut (İngilizce özgün adıyla The Water Diviner), senaryosunu Andrew Anastasios ve Andrew Knight’in yazdığı, yönetmenliğini Russell Crowe’un yaptığı 2014 Avustralya, Türkiye, ABD ortak yapımı film. Filmin başrollerini ise; Russell Crowe, Olga Kurylenko, Jai Courtney, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan paylaşmaktadırlar. Filmde Çanakkale Savaşı’nda kaybolan üç oğlunu arayan Avustralyalı bir babanın Türkiye’ye gelişi anlatılmaktadır.

Avustralyalı bir çiftçi olan Connor (Russell Crowe), 1919 yılında Çanakkale Savaşı’nın ardından Türkiye’ye gelir. Gelibolu’da savaşta kaybolan üç çocuğunu bulmak için arayışa koyulur.

18 Haziran 2013 tarihinde senaryosu Andrew Knight ve Andrew Anastasio tarafından yazılan bir tarihsel dram filmi için, ilk yönetmenlik denemesini yapmak üzere Crowe ile bir anlaşma imzalandığı duyuruldu. Yapımcılığını Troy Lum, Andrew Mason ve Keith Rodger’ın üstlendiği filmin Avustralya ve Türkiye’de çekileceği açıklandı. Filmin çekimleri 2 Aralık 2013 tarihinde Avustralya’da başladı.

Film genellikle ortalama yorumlar aldı. Rotten Tomatoes’ta 136 incelemenin üzerinden %63’lük bir ortalama yakaladı ve 10 üzerinden 6 puan aldı. Metacritic’te ise 36 eleştirmenden 50 puan aldı.

Cehennem (2016)

Cehennem, Ron Howard ‘ın yönettiği ve David Koepp tarafından Dan Brown’un 2013’te kaleme aldığı aynı adlı romanından uyarlanan 2016 yapımı Amerikan gerilim filmidir. Film Melekler ve Şeytanlar’ın devamıdır. Filmin çekimleri 27 Nisan 2015’te Venedik, İtalya’da başladı ve 21 Temmuz 2015’te tamamladı. Film 14 Ekim 2016 tarihinde 3D ve 2D formatlarında sinemalarda gösterime girdi.

 • Tom Hanks  Robert Langdon, Harvard University simge bilim profesörü 
 • Felicity Jones  Dr. Sienna Brooks, Langdon’un kaçışına yardımcı olan bayan doktor.
 • Omar Sy Ajan Christoph Bruder, SRS komutanı.
 • Ben Foster Bertrand Zobrist, dünyadaki nüfus artışını durdurmak isteyen transhumanist bilim insanı.
 • Irrfan Khan  Harry.
 • Sidse Babett Knudsen  Elizabeth Sinskey, Dünya Sağlık Örgütü Görevlisi.
 • Ana Ularu Vayentha, Langdon’un peşindeki kadın.
 • Jon Donahue  Richard

Osmanlı Subayı (2017)

Osmanlı Subayı, yönetmenliğini Joseph Ruben’in yaptığı, senaryosunu Jeff Stockwell’in yazdığı ve Amerikan-Türk ortak yapımı drama türündeki sinema filmi. Başrollerinde Michiel Huisman, Hera Hilmar, Josh Hartnett ve Ben Kingsley’in bulunduğu film, I. Dünya Savaşı döneminde geçmektedir. Film, 89. Akademi Ödülleri’nin En İyi Özgün Müzik kategorisi için aday adayı olmuş ancak ön elemeyi geçememiştir. Film, 10 Mart 2017’de ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde vizyona girdi.

40 milyon dolar bütçeye sahip olduğu tahmin edilen filmin gişe geliri yaklaşık 413.000 dolar olmuştur. Film çeşitli eleştiri kuruluşları tarafından “aynı konuyu işleyen The Promise filmine karşı oluşturulmuş, Ermeni Kırımı’nı reddeden bir film” olduğu gerekçesi ile eleştrilmiştir.

1915 yılında, I. Dünya Savaşı sırasında Van’da geçen film, ülkesinde adaletsizliklerden dolayı hayal kırıklığına uğrayan Amerikalı doktor Jude ve onunla tanıştıktan sonra birlikte Osmanlı İmparatorluğu’na gitmek zorunda kalan idealist hemşire Lillie’nin başından geçenleri anlatmaktadır. Lillie, Van’da bir Osmanlı subayı olan İsmail ile yakınlaşmış ve Jude ile İsmail arasında kalmıştır.

Charlie’nin Melekleri (2019)

Charlie’s Angels, Elizabeth Banks tarafından Evan Spiliotopoulos ve David Auburn’un hikayesinden yazılan ve yönetilen bir 2019 Amerikan aksiyon komedi filmi. Bu yıldız Kristen Stewart, Naomi Scott ve Ella Balinska Townsend Ajansı adlı bir özel dedektif ajansı için çalışıyoruz Melekler yeni nesil olarak. Film, Charlie’nin Angels film serisinin üçüncü bölümüdür ve Ivan Goff ve Ben Roberts tarafından aynı adlı televizyon dizisiyle başlayan hikayenin devamı olarak hizmet ediyor ve önceki iki tiyatro filmi Charlie’nin Melekleri (2000) ve Charlie’nin Melekleri: Full Throttle (2003).

Filmin gelişimi, Eylül 2015’te Sony Pictures’ın 2011 televizyonunun yeniden başlatılmasının iptalinden sonra diziyi yeniden başlatmayı seçmesiyle başladı. Aylar sonra Elizabeth Banks projeye yönetmen, yapımcı ve yazar olarak katıldı. Döküm duyuruları 2018 boyunca yapıldı ve Bankalar’ın yıldız vereceği onaylandı. Başlıca fotoğrafçılık Eylül 2018’de başladı ve Almanya ve Türkiye’de yapıldı. Aralık ayında çekimlerin tamamlanmasının ardından, Bankalar filmin bir yeniden başlatma değil, filmlerin devamı olduğunu ortaya çıkardı.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir