En iyi müzik ve müzisyen temalı filmler

Bugün, Orhan Veli’nin ruhun gıdasıdır dediği müzik ve müzisyen temalı en iyi filmlere bir göz atacağız.

Les Choristes (Koro) (2004)

Koro, 2004 Fransa yapımı müzikal dramatik filmdir. Özgün adı Les Choristes olan film 29 Nisan 2005 tarihinde Türkiye’de gösterime girdi.

Koro yine bir Fransız filmi olan 1946 tarihli La Cage aux Rossignols’un (Bülbül Yuvası) yeniden çevrimidir, bu film de Georges Chaperot’nun René Wheeler’le birlikte yazdıkları 1945 tarihli aynı adlı (La Cage aux Rossignols) hikâyeden uyarlanmıştı. Christophe Barratier’in yönettiği ve senaryosunu Philippe Lopes-Curval’le birlikte yazdıkları filmin başlıca rollerinde Gérard Jugnot, François Berléand ve Kad Merad oynamışlardır. Görüntüleri Jean-Jacques Bouhon’a ait olan filmin müziklerini Bruno Coulais yapmıştır. Koro, aslen bir müzisyen ve yapımcı olan Christophe Barratier’nin uzun metrajda ilk yönetmenlik denemesidir.

Kötü yönetilen bir yatılı okula yeni atanan müzik öğretmeninin, buradaki sorunlu öğrencilerin yaşamlarını müziği kullanarak etkilemesi anlatılmaktadır.

“En iyi yabancı film” ve “en iyi orijinal şarkı” dallarında Akademi Ödülleri’ne aday gösterilen film ses ve müzik dallarında Fransa’nın Oscar’ları sayılan César Ödüllerini kazandı. Çeşitli yarışma ve festivallerde 21 kez ödüle aday gösterilen filme 11 ödül verildi.

August Rush (Kalbini Dinle) (2007)

August Rush yönetmeni Kirsten Sheridan olan 2007 yapımı film. Nick Castle, Jim Hart, Kirsten Sheridan ve Paul Castro filmin senaryosunu yazarken, filmin yapımcılığını Richard B. Lewis yapmıştır. Film ABD’de 21 Kasım 2007’de, Türkiye’de ise 29 Şubat 2008’de gösterime girdi.

Evan Taylor Newyork Erkek Çocuk Yetimhanesinde büyümüştür. Müziğe yürekten inanmaktadır ve bir gün müzik sayesinde ailesini bulacağına emindir. Evan’ın annesi ile babası gerçekte evli değillerdir. Annesi bir müzik okulundan mezun olmuş bir çellist babası ise İrlandalı bir Rock yıldızıdır. Çocuk doğmadan önce birbirlerinin izlerini kaybetmişlerdir. Annesi Lyla Novachek’in hamile olduğunu anlayan Lyla’nın babası sürekli onun üzerinde baskı kurmaktadır. Bir gün bu baskılardan sıkılan Lyla sinirle yola fırlar ve bir trafik kazası geçirir. Hastanede babasından çocuğun hayatını kaybettiğini öğrenir. Ama aslında Lyla’nın babası Lylanın imzasını taklit etmiş, çocuğu hastaneden kaçırmış ve bir yetimhaneye bırakıp gitmiştir. Lyla’nın çocuktan haberi bile yoktur. Bir gün Evan annesi ile babasının izini bulmak için yetimhaneden kaçar ve bir kamyoncu onu şehire getirir. Sabah olduğunda kamyoncu ona yetimhanenin kartını verir. Bunu asla kaybetmemesi gerektiğini söyler. Yetimhane görevlisi onu meydandan alacaktır. Şehirde her duyduğu notayı yönetmeye başlar. Ve kendini kaptırdığı için kartı elinden uçurur. Şehirde ne yapacağını bilemeyen Evan sokakta gitar çalan Zenci bir çocukla arkadaşlık kurar. Çocuk onu kendi yaşadığı yere götürür. O da yetim bir çocuktur.

Once (Bir Zamanlar) (2007)

Once (İngilizcede Bir Kere), yönetmenliğini ve senaristliğini John Carney’in üstlendiği müzikal romantik dram türündeki 2007 yapımı İrlanda filmi. Başlıca rollerini Glen Hansard ile Markéta Irglová’nın paylaştığı film, Dublin’de sokak müzisyenliği yapan biriyle karşılaşan göçmen bir kızın birlikte çalışarak bir albüm çıkarma sürecini konu almaktadır.

İlk gösterimi 20 Ocak 2007’de, 2007 Sundance Film Festivali sırasında yapıldı. 23 Mart 2007’de İrlanda’da gösterime girdi. Yaklaşık $150.000 bütçeli film, dünya çapında $20,7 milyondan fazla hasılat elde etti. 23. Bağımsız Ruh Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film kategorisinde Bağımsız Ruh Ödülü, film de kullanılan “Falling Slowly” şarkısıyla 80. Akademi Ödülleri’nde En İyi Özgün Şarkı kategorisinde Akademi Ödülü kazanırken; aynı şarkıyla 2008 Grammy Ödülleri’nde Görsel Medya İçin Yazılan En İyi Şarkı, soundtrack’i ile ise Görsel Medya İçin Oluşturulan En İyi Toplama Albüm kategorisinde Grammy Ödülü adaylığı elde etti.

Begin Again (Yeniden Başlamak) (2013)

Begin Again, Yeniden Başlamak, başrollerinde Keira Knightley, Mark Ruffalo, Catherine Keener, Hailee Steinfeld ve Adam Levine’in yer aldığı 2013 ABD yapımı dram, romantik ,müzikal filmdir.Senaryosunu John Carney yazmıştır.Yapımcılığını ise Judd Apatow üstlenmiştir.

Hayallerini New York’ta gerçekleştirmek isteyen Gretta’nın sevgilisinden ayrılmasıyla inişli çıkışlı hayatı da değişir. Burada tek başına kalan Gretta, şans eseri tanıştığı itibarını yitirmiş bir müzik prodüktörü sayesinde kaderine meydan okuyacaktır.

Filmin yapım aşamasında başrol için Scarlett Johansson düşünülüyordu, ancak daha sonra projeden çekildi. Filmde Maroon 5’ın solisti Adam Levine da rol almıştır. Film “Lost Stars” şakısıyla En İyi Özgün Şarkı Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

Whiplash (2014)

Whiplash, 2014 çıkışlı Amerikan drama filmi. Damien Chazelle tarafından Princeton High School (New Jersey)’nin stüdyo grubundaki anılarından yola çıkılarak yazılıp yönetilmiştir. Filmin başrol oyuncuları caz okuyan bir bateri öğrencisini canlandıran Miles Teller ve onun sert mizaçlı hocasını canlandıran J. K. Simmons’dır. Filmde ayrıca Paul Reiser ve Melissa Benoist da oyuncu olarak yer almaktadır.

Whiplash prömiyerini 16 Ocak 2014’te 2014 Sundance Film Festivali’nde US Drama kategorisinde yapmıştır. Film festivalin açılış filmi olarak gösterilmiştir. Filmin uluslararası dağıtım hakkının sahibi Sony Pictures Worldwide’dır. Film 87. Akademi Ödülleri’nde En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu(Simmons için), En iyi Film Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı olmak üzere üç ödül almıştır.

La La Land (Aşıklar Şehri) (2016)

Aşıklar Şehri (özgün adıyla La La Land), Damien Chazelle tarafından yazılan ve yönetilen Amerikan romantik müzikal komedi-drama filmi. Filmin başrollerinde Ryan Gosling ve Emma Stone yer almaktadır. Film oyunculuğa hevesli Mia ile caz piyanisti Sebastian’ın ilişkisini konu edinmektedir. Los Angeles’ta çekilen filmin özgün ismi aynı zamanda şehri ifade etmektedir.

Chazelle filmin senaryosunu 2010’da yazdı fakat yapımcı bulamadı. Whiplash’ın başarısından sonra film Summit Entertainment tarafından yapılandırıldı. Film galasını 31 Ağustos 2016’da 73. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yaptı ve 9 Aralık 2016 tarihinde ABD’de gösterime girdi.

Aşıklar Şehri oldukça iyi bir eleştirel beğeni sağladı ve 2016’nın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edildi. Film Amerikan Film Enstitüsü tarafından 2016’nın en iyi 10 filminden biri seçildi ve 89. Akademi Ödülleri’nde 14 adaylık elde ederek Akademi Ödülleri tarihinde en fazla adaylık elde eden üç filmden biri oldu ve 6 dalda ödül kazandı] Ayrıca 74. Altın Küre Ödülleri’nde en fazla adaylık elde eden film olarak elde ettiği 7 adaylıktan hepsini kazanarak Altın Küre tarihininde rekorunu kırmış oldu. Ayrıca 70. BAFTA Ödülleri’nde elde ettiği 11 adaylık ile yine en fazla adaylık elde eden film oldu.

Secret Superstar (Süperstar) (2017)

Secret Superstar (Türkçe adı: Süperstar) 2017’de Advait Chandan tarafından yazılıp ve yönetilen, Aamir Khan ve Kiran Rao tarafından üretilen Hint bir müzikal drama filmidir. Filmin oyuncuları Zaira Wasim, Meher Vij, Raj Arjun, ve Aamir Khan’dır. Film şarkıcı olmak isteyen, feminizm ve aile içi şiddeti temaları ele alan genç bir kızın yaşam hikâyesini anlatıyor. Film eleştirmenlerin beğenisine sunuldu ve Zaira Wasim, Olağanüstü Ulusal Çocuk Ödülü’nü kazanmayı başardı. Süperstar da ticari bir başarı elde etti; Sınırlı bir bütçeyle, yurt dışı dördüncü en yüksek hasılat yapan Bollywood filmi ve 2017 yılının en kârlı filmlerinden biri hâline geldi ve dünya çapındaki en iyi on en yüksek hasılat yapan Bollywood filmlerinden biri oldu.

Insia çok hevesli ama çok muhafazakâr bir ailenin kız çocuğudur. Babası yeteneğinin geliştirmesine izin vermez, ancak annesi gizlice şarkı söylemek tutkusunu izlemesine izin verir. Anonim olarak şarkılarını internette yayınlamaya başlar ve müzik endüstrisindeki insanlar da dahil olmak üzere ulus çapında bir şöhret kazanır. Film, özgürlüğünü koparmaya ve şarkıcı olma hayalini gerçekleştirmeye çalışmanın yolculuğunu sergiliyor.

Bohemian Rhapsody (2018)

Bohemian Rhapsody, yönetmenliğini Bryan Singer’ın yaptığı ve Freddie Mercury’nin hayatının anlatıldığı 2018 ABD çıkışlı biyografik sinema filmi. Film 2 Kasım 2018’de Amerika Birleşik Devletleri’nde vizyona girdi.

Freddie Mercury’nin hayatı ile ilgili bir film yapımı uzun yıllardır düşünülmekteydi. GK Films, 2015 yılının sonlarında senarist Anthony McCarten ile Bohemian Rhapsody filminin senaryosunu yazmak üzere anlaştıklarını açıkladı. 20th Century Fox, New Regency ve GK Films’in yapımcılığını üstlendiği filmin çekimlerine 2017 yılının başında başlandı.

Film vizyona girmeden 2 hafta önce 19 Ekim 2018 tarihinde filmde yer verileceği şarkıların film müziği albümü çıkmıştır.Albümü dağıtan EMI müziktir.filmin kendi adını taşıyan şarkı da bu albümdedir.Tüm şarkılar aynı versiyondadır.

A Star Is Born (Bir Yıldız Doğuyor) (2018)

Bir Yıldız Doğuyor (İngilizce: A Star Is Born), Bradley Cooper’ın ilk yönetmenlik denemesi olarak yönettiği, senaryosunu Will Fetters ve Eric Roth ile birlikte yazdığı müzikal romantik drama türündeki Amerikan filmidir. 1937 yapımı Bir Yıldız Doğuyor filminin yeniden uyarlaması olan filmin başrollerinde Cooper, Lady Gaga, Andrew Dice Clay, Dave Chappelle ve Sam Elliott yer almaktadır. Film ilk gösterimini 31 Ağustos 2018’de 75. Venedik Uluslararası Film Festivali kapsamında gerçekleştirdi ve ABD’de 5 Ekim 2018’de vizyona girdi.

Filmin müzikleri, başrol oyuncuları Lady Gaga ve Bradley Cooper tarafından seslendirildi. Müziklerin yer aldığı albüm 5 Ekim 2018’de Interscope Records tarafından yayımlandı.

Bir Yıldız Doğuyor başlangıçta Warner Bros. Pictures tarafından 28 Eylül 2018’de yayımlanacaktı. Eylül 2017’de filmin çıkış tarihi 18 Mayıs 2018’e çekildi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir