Eğitimdeki özne materyal olmamalı

Eğitimdeki özne materyal olmamalı.

İlk bilgisayarımı (386DX) bundan tam 34 yıl önce aldım. Bu güne kadar sadece 3 bilgisayarım oldu. Halen kullanmakta olduğum 3. bilgisayarımı, 15 yıl önce almışım. Bu bilgisayarla; onlarca farklı masaüstü yazılım ve mobil uygulama geliştirdim, onlarca web sitesi tasarladım, yüzlerce makale yazdım, yüzlerce video hazırladım, binlerce film izledim, yüzlerce sınava hazırlandım, online sınava girdim ve 4 fakülte bitirdim, 5’incisi bitmek üzere.

Söylemeye çalıştığım şey; hedefe giden yolda imkanların öneminin olmadığıdır. Önemli olan azimdir. Çocuğuna almak için bilgisayar soranlar oluyor. Kendimce, bilgim düzeyinde tavsiyede bulunuyorum. Tavsiye ettiklerimi, ya çocuk beğenmiyor ya da anne/baba yetersiz görüyor.

Eğitimdeki özne materyal olmamalı. Akıllı tahta, bilgisayar, tablet, öğünülecek bir şey değildir. Teknolojinin Kabe’si olan Silikon Vadisi’ndeki okullarda kara tahta olduğunu, araştırırsanız görürsünüz. Önemli olanın; nicelik değil nitelik, suret değil siret, tilavet değil kıraat olduğunu anladığımız gün değişim başlayacak.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir