Atatürk ve 5 liranın üstündeki öğrenci

Yıl 1933, günlerden 28 Haziran, yer ise Ankara Atatürk Lisesi. Bütün öğrenciler, okula gelecek heyet için hazırlanmış ve sabırsızlanmaktadır.

Yıl 1933, günlerden 28 Haziran, yer ise Ankara Atatürk Lisesi. Bütün öğrenciler, okula gelecek heyet için hazırlanmış ve sabırsızlanmaktadır. Kapıya siyah bir Lincoln yanaşır. İçinden Salih Bozok, Reşit Galip ve Mustafa Kemal Atatürk iner.

Ordinaryus Profesör Dr. Aydın Sayılı

Öğrenciler coşkuyla alkışlamaya başlar. Atatürk ise gençleri selamlayarak okula girer. O gün okulun bitirme sınavları yapılacaktır. Son sınıf öğrencileri tek tek sınıfa alınır ve heyet karşısında sınava tabi tutulur. Atatürk de sınav komisyonunda yer almak ister ve oturur.

Sınava ilk giren öğrenciler “Orhan” ve “Oktay” heyetin ve Atatürk’ün sorularını yanıtlayıp mezun olmaya hak kazanırlar.

Hemen sonra “Aydın” adında bir öğrenci gelir ve 1 saat kadar içeride kalır. Dışarıdaki öğrenciler Aydın’ın bu kadar uzun süre içeride kalmasına anlam veremezler. Tarih, Coğrafya, Yurt Bilgisi… O kadar çok soru sorulur ki Aydın’a onu bizzat Atatürk imtihan etmiştir. Atatürk, sonunda yanındaki Reşit Galip’e (Andımız’ın yazarı) dönerek “Bu genç fevkalade zeki! Bir an önce onu yurt dışına tahsile yollayalım!” der.

Ertesi gün Aydın makama çağrılır ve eline bizzat Atatürk’ün yazdığı gurur mektubu bir zarf içinde verilir ve Aydın, Atatürk’ün isteğiyle, devlet bursuyla yurt dışına gönderilir. Amerika’da Harvard’a girer ve bilim tarihi üzerine “dünyada ilk doktora yapan kişi” unvanını kazanır. Hemen sonra Türkiye’ye gelip bilim tarihi kürsüsünü kurar. Uluslararası Bilim Tarihi üyeliğine seçilir ve Unesco gibi birçok kurumdan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden ödüller alır. Binlerce Türk gencini yetiştirir. İşte bahsettiğimiz bu “Aydın”, bugünkü 5 liranın üzerinde de bulunan Ordinaryus Profesör Dr. Aydın Sayılı‘nın ta kendisidir.

Peki Atatürk’ün bizzat imtihan ettiği “Orhan” ve “Oktay” kim midir? Hepimizin severek kitaplarını okuduğu Orhan Veli ve Oktay Rıfat. (H. Cem KANIBİR)

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir