Nuraghe Kalıntıları

Nuraghe ( Sardunya telaffuzu: [nuɾaɣe] , İtalyanca: [nuraːɡe] ; çoğul: Logudorese Sardunya Nuraghes , Campidanese Sardunya nuraxis [nuɾaʒis] , Italianized içine Nuraghi ) ya da nurhag içinde İngilizce, Antik ana türüdür megalitik yapının bulunan Sardunya sırasında geliştirilen Nuragic Yaş 1900 ve 730 yılları arasında.

Nuraghe ( Sardunya telaffuzu: [nuɾaɣe] , İtalyanca: [nuraːɡe] ; çoğul: Logudorese Sardunya Nuraghes , Campidanese Sardunya nuraxis [nuɾaʒis] , Italianized içine Nuraghi ) ya da nurhag içinde İngilizce, Antik ana türüdür megalitik yapının bulunan Sardunya sırasında geliştirilen Nuragic Yaş 1900 ve 730 yılları arasında. Bugün olmasını geldi Sardunya’nın sembolü ve kendine özgü kültürü, Nurajik medeniyet . Arkeologlar başlangıçta 10.000’den fazla olduğuna inanmasına rağmen, 7.000’den fazla nuragh bulundu.

Göre Oxford İngilizce Sözlük etimoloji “belirsiz ve tartışmalı” dir: “kelimesi belki Sardunya yer adları ile ilgilidir Nurra , Nurri , Nurru ve Sardunya için Nurra bu duyulardır ‘yeryüzünde taş yığını, boşluğun’ (her ne kadar Arapça nūr ‘ışık, ateş vb.’ Semitik tabanı ile bağlantı. artık genel olarak reddediliyor.” Latince murus (‘wall’) kelimesi bununla ilgili olabilir, türetmenin bir sonucu olabilir: murus – * muraghe –nuraghe. Ancak, bu teori tartışılmaktadır.

Bir etimolojik teori , ortak – çoğul sonlu * nur (taş) terimi ile bir Proto-Bask kökenli olduğunu gösterir; Paleo-Sardunya eki – AKE , ayrıca bazı bulundu Hint-Avrupa dilleri gibi Latince ve Yunanca. Başka bir olası açıklama, nuraghe teriminin İberya mitolojik kahramanı Norax adından geldiğidir ve kök * nur , Hint-Avrupa kökü * ne de bir uyarlama değildir.

Tipik nuraghe, daha önceki tarih öncesi Sardunya kültürlerinin dağıtıldığı, alüvyon düzlüklerinden uzak olmayan bölgelerde bulunur (ancak tarım, barajlar, yol inşası vb. kesik konik bir kulenin dış şekline sahiptir, böylece içinde bir tholos benzeri tonoz bulunan bir ortaçağ kulesine benzemektedir.

Yapının duvarları üç bileşenden oluşur: bir dış katman (içe doğru eğik ve boyutu artan yükseklikle azalan birçok taş katmanından oluşur: çoğunlukla, alt katmanlar moloz taştan oluşur, üst katmanlar kesme taşlardan oluşur ); daha küçük taşlardan yapılmış bir iç tabaka ( mermi şeklindeki tholos tipinde oluklu bir kubbe oluşturmak ve kesme taşlarının daha sık kullanıldığı); ve tüm yapıyı çok sağlam yapan çok küçük parçalar ve kirden oluşan bir ara tabaka: sadece taşlarının ağırlığı nedeniyle, her biri birkaç tonluk olabilir. Bazı nuraghlar yaklaşık 20 metre yüksekliğindedir, bilinen en uzun olan Nuraghe Arrubiu 25-30 metre yüksekliğe ulaşmıştır.

Giriş, kenarları genellikle açık niş olan ve yuvarlak odaya giden bir koridora çıkar. Kalın duvarların içine üst katlara (varsa) ve / veya terasa açılan spiral bir taş merdiven inşa edilmiş ve mazgallarla aydınlatılmıştır. Nurajik kulelerin üst üste üç tane corbel odası olabilir. Karmaşık Nuraghes’te, genellikle, oluklu kemer koridorlarının iki seviyede üst üste bindiği ve 27 metre uzunluğa ulaştığı Santu Antine gibi, bazen oluklu olan koridorlar vardı.

Bugün 7000’den az nuragh ayakta duruyor; sayıları başlangıçta daha büyüktü. Nuraghes en çok adanın kuzeybatı ve güney-orta kısımlarında görülür.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir