Nuh Tufanı’nda cep telefonu kullanılmış olabilir mi?

Bir kaç gündür, akademisyenin birisinin Nuh Tufanı ile ilgili yaptığı konuşmaların yankılarını hayretle takip ediyorum.

İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Örnek’in TRT’de yayınlanan Pelin Çift İle Gündem Ötesi programında Nuh Tufanı hakkında yaptığı yorumlardan sonra adeta bir linç kampanyası başlatıldı.

Aslına bakarsanız çok da dikkate almadım haberleri ve yorumları. Zira ezelden beridir yerleşik bir Kur’an algısı olan bir ülkede farklı bir şey söyleyen birisi daima tukaka ilan edilmiştir. Ünlü tarihçimiz İlber Ortaylı’nın akademisyen hakkında söylediklerini okuyunca olaya artık ben de dahil olmaya karar verdim.

Kutsal Kitabımızda yer alan bir takım müteşabih ayetler ve kıssalarda anlatılanlar, çoğu kez zamanın ruhuyla izah edilemeyen olaylardan meydana gelmektedir. İlber Hoca’nın dediği gibi olayı mucize ile izah etmek mümkünse de benim gibi Kuran’ın evrensel bir metin olduğunu düşünenler her ne kadar şu an için bazı şeyleri anlamasak da ilerde bir gün bu olayların muhakkak bilimle açıklanacağına inanırlar. Buna delil olarak da Allah’ın, yeryüzünde yaşanan her gelişmeyi ilahi kanunlar (Adetullah ve Sünnetullah) vasıtasıyla gerçekleştirdiği gösterilebilir.

Bir Kuran araştırmacısı olarak; Kuran’da detaylıca açıklanmamış bir konu üzerinde kendince açıklama getirmeye çalışan bu adama çok haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Belki görüşlerini bir teori şeklinde değil de sanki elde edilmiş bilimsel bir veri gibi sunması hata olmuştur ancak genel anlamda ortaya koyduğu düşüncelerin mümkün olduğunu söyleyebilirim.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.