İlk gezegenler arası ulaşım gemisi için düğmeye basıldı

SpaceX Starship uzay gemisinin testlerine başlamak başvuru yaptı.

İçinde astronotların, Mars’ta aylarca yaşamasına yetecek kadar erzak ve malzeme depolamak için yeterli yer olan Starship’lerden yeterince üretildiğinde, Mars ve dünya arasında düzenli uçuşlar başlayacak.

İlk üretilen Starship’lerin Mars’a gittiğinde dikey olarak iniş yaparak üs görevi görmesi bekleniyor. Ardından Mars’ta kurulacak üretim tesislerinde uzay gemileri için yakıt üretmek söz konusu olacak. Veya Mars’a yeterince roket yakıtı ulaştırıldığında, Mars’tan kalkan gemilerin dünyaya dönmesi mümkün olacak.

Uzay çalışmalarında yeni bir devrim anlamına gelen bu dev uzay gemisinin ilk uçuş zamanı da hızla yaklaşıyor. SpaceX şimdi Starship’i uzaya çıkarmadan, dünyanın açak yörüngelerinden birinde test edip tekrar yere indirecek.

Federal Communications Commission (FCC)’a başvuran SpaceX’in gerekli izinleri tamamlayıp ilk uçuşuna başlaması bekleniyor. Bu test aynı zamanda, Starship’in tekrar kullanılabilir, iniş kalkış yapabilen bir uzay gemisi olduğunu da kanatlayacak. Dev yapısı nedeniyle çok büyük yakıt gereksinimi duyan Starship’in atmosferdeki kontrolünün de zor olacağı tahmin ediliyor.

Elon Musk’ın aynı anda 3 uzay gemisini inşaa ettiği biliniyor. Bu uzay gemilerinden en azından birinin ağır testlerden sağ çıkması bekleniyor. (Hürriyet)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir