İbn-i Sina ve Farabi kafirmiş?

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, yayınladığı bir konuşmasında, İbn-i Sina ve Farabi’nin kafir olduğunu iddia etmiş.

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, yayınladığı bir konuşmasında, İbn-i Sina ve Farabi’nin kafir olduğunu iddia etmiş.

Peki biz buna şaşırdık mı? Elbette şaşırmadık. Cübbeli Ahmet, İbn-i Sina ve Farabi’nin kafir olduklarını ileri sürdüğü konuşmasında; “İşi akla dayattığı için kafayı yemişler” diyor.

Cübbeli ayrıca İbn-i Sina’ları Müslüman sayana şaşılır, kamil Müslüman sayana daha şaşılacak durumdadır dediği videoda da şu anda İbn-i Sina’yı, Farabi’yi Müslüman bilenler çoğunluktur, koskoca ilahiyat profesörlerine sorsan Müslüman der diye onları da eleştiriyor.

İbn-i Sina ve Farabi. Bu iki büyük insan kendi alanlarında çığır açmış İslam medeniyeti diye öğünerek anlattığımız yüzyıllarımıza sebep olan insanlar. Birisi beşeri ilmiyle diğeri yönetim felsefesiyle bir medeniyetin inşasında temel taşı olmuş kişiler. Onların takva sahibimi, dindar mı yoksa inanıp inanmamalarının bizim için ne önemi var. Bu durumlar tamamen kendi geleceklerini ilgilendiren durumlar.

Yıllardır hocanın şen şakrak, komik anlatımlarına hep hayran olmuş ve böyle hocaların artması gerektiğini düşünmüşümdür. Ancak kimse dört dörtlük değildir. Bu tekfir konularında öteden beridir çok yanlış bir yargılama prensibi olduğunu görüyorum. Ne bileyim kimin ne kadar Müslüman olduğundan çok İslam’ın gerçeklerinin anlatılması varken bu tür olaylara girmenin ne anlamı var. Kaldı ki onların iç dünyalarında yaşadıklarının bizi ilgilendiren ne tarafı var.

Bu metodolojiyle gidersek biri çıkar onuda dinden çıkmış sayabilir. Nasıl mı? Bakın bir örnek vereyim. Yine derneğin videolarından birinde; Allah-ü Teala’nın “Cübbeliyi bana bırakın, onunla ben bizzat ilgileniyorum dediği anlatılıyor. Ve bu sanki bir itikat meselesi gibi lanse ediliyor. Mesela birisi çıkıp hoca bunu sitesinde yayınlatıyor ve itiraz etmiyorsa Allah’ı düşürdüğü konumdan dolayı dinden çıkarabilir mi?

Uzun lafın kısası ister medresede ister akademide yetişmiş olsun hepsi de bizim değerlerimiz onları çok seviyoruz. Yeter ki siyasetçilere uyup kendi gibi düşünmeyenleri din dışı ilan etmesinler.

Süleyman ÜSTÜN

Bilişim Uzmanı, Sosyolog, Kamu Yönetimi, Felsefeci ve Sinemasever

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir